Земля

У Гібралтарі затонула яхта після нападу косаток

Подібні випадки нерідко відбуваються біля узбережжя Іспанії в останні 4 роки. Біологи вважають, що мова може йти про одну і ту саму зграю китів-убивць, хоча причини такої поведінки поки незрозумілі – це може бути як гра, так і навмисна агресія проти потенційного конкурента за рибу.

Минулої неділі яхта Alboran Cognac, на борту якої перебувало двоє людей, зіткнулася з групою хижаків, які хотіли поспілкуватися, у водах Марокко.

Пасажири яхти дізналися про це, коли раптово відчули удари знизу по корпусу і керма – настільки сильні, що яхта почала протікати і почала затоплюватися водою. Вони подали сигнал лиха, і танкер, що проходив неподалік, підібрав екіпаж яхти і доставив у Гібралтар.

Сама яхта залишилася дрейфувати в морі і зрештою затонула.

Яхта Alboran Cognac

Іберійські хулігани

Інцидент став новим прикладом випадків тарана косатками човнів і кораблів, що вже стали звичними, у районі Гібралтарської протоки, біля атлантичного узбережжя Португалії та північно-західної Іспанії. За даними дослідницької групи GTOA, що відстежує популяції піренейських косаток, з моменту перших повідомлень 2020 року в цьому регіоні таких подій набралося вже близько 700. У “Вікіпедії” їм присвячена окрема сторінка.

Першу атаку кити завдали в травні 2020 року. У 2022 два човни потонули після подібних зустрічей.

Потім у травні 2023 року три косатки атакували яхту Champagne. Поки старша завдавала ударів по корпусу і фальшкілю, дві молодші кусали і трясли кермо. Екіпаж зняли служби берегової охорони Іспанії, а саму яхту відбуксирували в найближчий порт.

У жовтні того ж року аналогічним чином вони пошкодили яхту Grazie Mamma II. Вона затонула, не дотягнувши до порту Танжер-Мед.

Експерти-цетологи вважають, що яхта Alboran Cognac загинула від субпопуляції з приблизно 15 особин, яку для зручності назвали “Гледіс”.

Чому косатки нападають на кораблі

Дослідники не повністю розуміють причини такої поведінки. Висуваються різні версії, включно з елементарною цікавістю, незграбною спробою зав’язати контакт або навмисним нападом на можливих конкурентів у полюванні на рибу. Улюблена здобич косаток – місцевий блакитний тунець.

Недружелюбність може бути також наслідком травми, яку колись раніше отримала від зіткнення з кораблем одна з тварин, що входять до групи.

Нарешті, це може бути проявом негативної групової динаміки, що виражається в неконтрольованих пустощах. Наприклад, у 1987 р. біологи спостерігали, як косатки з цією метою клали на голову мертвих лососів. Однак такі прояви найчастіше бувають короткими, вони швидко закінчуються.

Небезпечні для човнів, але не плавців

У будь-якому разі, косатки для яхтсменів небезпечніші за акул, тому що вони вміють таранити човни головою. Враховуючи, що вага косаток може досягати 6 тонн, удар виходить важкий.

При цьому, схоже, для людини, яка опинилася у воді, косатки нешкідливі, не сприймаючи її як їжу – якщо вірити “Вікіпедії”, випадків нападу косаток на плавця в дикій природі не зафіксовано.

У неволі косатки також неагресивні стосовно дельфінів і тюленів, що плавають разом з ними, хоча в дикій природі останні служать їм їжею. При цьому косатки кілька разів убивали своїх дресирувальників. Імовірно, причиною такої агресії стає стрес від життя в неволі, розлука з подружжям або дитинчатами або туга від самотності.

Не шукайте схожості з людськими мотивами

Коли подібні інциденти потрапляють у ЗМІ, люди починають шукати аналогії між власними мотиваціями та тваринами, називаючи ці випадки “бунтом косаток”, “війнами” або “саботажем”. Однак учені кажуть, що така спроба спростити для себе розуміння їхніх мотивів – це хибний шлях, який веде в глухий кут.

Як уникнути нападів на човни

Нині морські служби намагаються просто “розвести” мореплавців і тварин. Якщо десь стає відомо про присутність косаток, яхтсменів і рибалок сповіщають про це і рекомендують утриматися від відвідування конкретного району моря.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button