Земля

У глибинній біосфері перше місце займають віруси — по біомасі і не тільки

В останньому номері » Журналу Міжнародного товариства екології мікробів» німецькі вчені продемонстрували, що в глибоких, стародавніх і бідних поживними речовинами донних відкладеннях вірусів в 225 разів більше, ніж мікробів. У таких екстремальних умовах віруси становлять левову частку біомаси, і беруть на себе роль хижаків у цій екстремальній екосистемі.

Чим менше поживних речовин у навколишньому середовищі, тим вища частка вірусів щодо клітинних організмів. «Уже кілька років ученим відомо, що біомаса всіх мікробів морського дна дорівнює біомасі всіх форм життя у водах світового океану. Однак ці дослідження практично ігнорують віруси», — розповідає Йенс Каллмайер з Німецького центру геофізичних наук.

seamount_circ_400_resized

У цьому екстремальному середовищі віруси беруть на себе роль хижаків — вони контролюють розмір і склад співтовариства мікроорганізмів. Вражаючий достаток вірусів можна пояснити тим, що невелике — але вкрай активне — мікробне співтовариство постійно виробляє нові віруси, і ті залишаються в донних відкладеннях на довший термін (мікробів мало, і вони виробляють менше ферментів, здатних знищувати віруси).

Попередні виміри морської води і придонних відкладень показали, що вірусів там приблизно в десять разів більше, ніж мікробів, але їх через свої мікроскопічні розміри вони не грали особливої ??ролі в розрахунках загальної біомаси. Більше того, головними місцевими хижаками вважалися одноклітинні організми, а також черви й равлики. Виявилося, що це не так: віруси — ось основні хижаки «глибинної біосфери».

Натхнення: nauka21vek.ru

Кнопка «Наверх»