Земля

У світі залишилося всього близько десяти каліфорнійських морських свиней, проте вид ще має шанси на виживання

Каліфорнійська морська свиня, або вакіта, знаходиться під загрозою вимирання — зараз у світі існує близько десяти особин цього виду. Однак результати генетичного аналізу показали, що популяція ще не постраждала від близькоспоріднених схрещувань і має шанси на відновлення, але тільки в тому випадку, якщо вакіти не будуть гинути в рибальських сітях.

Каліфорнійська морська свиня/ © Paula Olson

Каліфорнійська морська свиня, або вакіта, – рідкісний вид зубатого кита. На сьогодні ці тварини мешкають тільки в Каліфорнійській затоці біля берегів Мексики, а популяція налічує близько десяти особин. Морські свині страждають від дій людини, особливо від незаконних риболовецьких сітей, в яких вакіти заплутуються і гинуть. Раніше вважалося, що ці тварини приречені на вимирання, але команда вчених з США, Мексики, Франції та Нідерландів показала, що популяція зберегла достатню генетичну стійкість, щоб вид зміг відновитися. Результати дослідження опубліковані в журналі Science.

Вчені досліджували ДНК, виділену зі зразків тканини вакіт, що збиралися з 1980-х років. Генетичний аналіз показав, що вид з’явився близько 2,5 мільйона років тому і адаптувався до життя в мілководній північній частині Каліфорнійської затоки. Чисельність цього виду коливалася в межах декількох тисяч, тобто вакіти завжди були більш рідкісними, ніж багато інших морських ссавців.

Невеликий розмір природного населення вакіт, здається, знизив ризик, пов’язаний з інбридингом – близькоспорідненими схрещуваннями, що ведуть до накопичення небажаних мутацій. Генетична різноманітність цих тварин не була високою, отже, був нижчий ризик появи небезпечних мутацій.

Небажані генетичні варіанти часто передавалися нащадкам відразу від двох батьків, це призводило до загибелі тварин і очищало популяцію від небезпечних мутацій. Для великих популяцій характерна як більша генетична різноманітність, так і більша кількість небезпечних мутацій, які, однак, рідко проявляються.

При різкому скороченні великої популяції ризик інбридингу зростає. Обидва батьки, швидше за все, матимуть небезпечну мутацію, яка призведе до загибелі потомства. Ймовірно, чисельність вакіт різко знизив рибальський промисел в Каліфорнійській затоці, але негативні наслідки інбридингу ще не встигли проявитися. Деякі вакіти як і раніше демонструють широке генетичне різноманіття колишньої популяції.

За допомогою комп’ютерного моделювання вчені спрогнозували виживаність виду при різних природоохоронних сценаріях. Виявилося, негайне усунення рибальських мереж дасть виду великий шанс на відновлення. Однак навіть низький рівень смертності в мережах істотно знизить ймовірність виживання каліфорнійських морських свиней.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button