Земля

У розташуванні древніх гробниць Судану розглянули зоряні скупчення (фото)

Вчені вперше застосували космологічний підхід до археологічних пам’яток, щоб відповісти на питання про розташування стародавніх похоронних ансамблів на сході Судану. Як з’ясувалося, поховання там розподіляються відповідно до факторів навколишнього середовища і соціальним, а їх скупчення нагадують зірки, що рухаються в гравітаційному полі галактики як єдине ціле.

Вид на Джебель-Маман / © Стефано Костанцо

Серед безлічі археологічних пам’яток світу зустрічаються могильники, гробниці, кургани і так далі. Часом це не просто інгумації – практика поховання тіла покійного, – а й свідчення суспільного ладу і культури. В останні тисячоліття люди створили складні похоронні ансамблі, що вплинули на ландшафт і пейзаж, особливо добре вони збереглися в посушливих регіонах, оскільки там, по суті, відсутня рослинність.

На одному з таких археологічних пам’яток зосередили увагу автори нової роботи – вчені з Університету Сходу в Неаполі (Італія), Школи історії, класики і археології при Університеті Ньюкасла (Великобританія) і Національної корпорації старожитностей і музеїв в Хартумі (Судан). Своє дослідження, опубліковане в журналі PLOS One, вони присвятили похоронним ансамблям Східного Судану – від ісламських гробниць сучасного народу беджа до древніх курганів віком в тисячі років. Регіони, близькі до долини Ніл, традиційно вивчені більш повно, на відміну від територій, далеких від цієї річки. І до недавнього часу вони залишалися відносно незвіданими через в цілому менший інтерес з боку вчених, а також відсутність інфраструктури.

Один із прикладів – горбистий регіон Кассала і прикордонна зона Еритреї, де тисячі поховальних пам’яток служать невід’ємною частиною ландшафту. Деякі з них відомі як кургани – це прості споруди, які підносяться, зустрічаються на протязі всієї африканської доісторичної епохи і наступних часів. Ті, що розташовані в Східному Судані, мають неясне походження і датуються приблизно першим тисячоліттям. Інша категорія пам’ятників пов’язана із середньовічним ісламом: такі вражаючі й добре збережені гробниці відомі як Куббу – в панарабському світі під цим словом мають на увазі ісламські гробниці і святині (зазвичай покриті куполом).

(A-C) Приклади передгірних курганів; (D), що добре збереглася двоповерхова куббе; (E-G) Вид на скупчення Куббу навколо Джебель-мама / © Стефано Костанцо

Хоча Куббу в Кассалу численні, їх походження та архітектурний стиль були предметом суперечок. Спочатку історики відносили ці споруди до найдавніших представників народу беджа, які мирно прийняли іслам, або ж до розосередженим нащадкам багатих жителів зруйнованого міста Баді. Останнім часом деякі вчені приписують появу Куббу до моменту завершення багатовікового конфлікту між арабськими гірниками з Верхнього Єгипту і беджа, за підсумком якого останні перейшли в іслам.

Інтерпретація і вивчення таких поховальних ансамблів багато значать. Пустелі в основному сприймають як, очевидно, порожні місця, але їх археологічні пам’ятники – яскравий слід антропоцену. Метою нового дослідження була всебічна інтерпретація факторів, що лежать в основі генезису і еволюції архітектурного ландшафту Кассалу. Вчені не стали розглядати кургани і Куббу як окремі поховання: вони зосередилися на їх взаєминах з фізичною та культурною географією регіону в цілому.

Команда зібрала дані більш ніж про 10 тисячі похоронних пам’ятників, розкиданих по площі понад чотири тисячі квадратних кілометрів і виявлених під час польових робіт, а також за допомогою дистанційного зондування з використанням супутникових знімків.

«Археологічні записи з заплави річки Гаш і долини Атбара дозволяють припустити, що стародавні люди в цьому регіоні належали до епохи палеоліту, а розквіт культур відбувався, зокрема, в голоцені. Сотні доісторичних, протоісторичних і більш пізніх археологічних пам’яток розташовані уздовж палеоканалів річки Гаш і біля підніжжя ізольованих скель. Протягом голоцену люди, що живуть там, поступово відмовлялися від осілого способу життя, чому сприяв тодішній вологий клімат, які дозволяв обробляти землі, і переходили до напівкочового скотарського господарства. Стародавні письмові джерела припускають, що народ беджа заселив цей регіон більш ніж 2000 років тому. І вони дотепер ведуть напівкочовий спосіб життя », – пишуть вчені.

Супутникові знімки, що показують розподіл похоронних пам’ятників / © Стефано Костанцо

Розташування поховальних споруд проаналізували, використовуючи модель Неймана – Скотта – одну з найбільш впливових теорем теорії групи перестановок, спочатку розроблену для вивчення просторових структур зірок і галактик. Як виявилося, поховання в Кассалу сотнями групуються навколо центральних, «батьківських» точок, що представляють собою, судячи з усього, більш важливі гробниці. Це нагадало вченим те, як зірки, що мають спільне походження, накопичуються навколо центрів гравітації і рухаються в поле галактики як єдине ціле.

На думку вчених, в цілому розташування пам’ятників визначає навколишнє середовище: якщо дивитися масштабно, то помітно, що вони зосереджені в регіонах, де ландшафт більш сприятливий і зручний для транспортування будівельних матеріалів. Але на менших масштабах проглядаються соціальні чинники: гробниці зазвичай будували поблизу від попередніх будівель, тим самим формуючи, наприклад, сімейні поховання.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button