Земля

Учені виявили на дні океану біля берегів Японії найбільший вулкан на земній кулі

Група вчених з Відділу наук про Землю і атмосферу (Department of Earth and Atmospheric Sciences) університету Х’юстону, очолювана професором Уільямом Седжером (William Sager), проводячи дослідження на борту наукового судна JOIDES Resolution, зробили приголомшливе відкриття. Вони виявили найбільший вулкан на усій земній кулі і один з найбільших відомих вулканів в Сонячній системі, який весь цей час був прихований на дні океану.

Цей вулкан, Tamu Massif, знаходиться в Тихому океані на відстані близько 1000 миль східніше від берегів Японії і є головною пам’яткою підводного вулканічного гірського масиву на плато Shatsky Rise. Учені вважають, що вік вулкану Tamu Massif складає близько 145 мільйонів років. Він покриває собою область морського дна площею більше 310 тисяч квадратних кілометрів, а його висота складає близько 3.5 кілометрів, що трохи менше чим половина висоти гори Еверест, найвищої гори на Землі. Для порівняння, найвищий діючий вулкан на поверхні Землі, Mauna Loa на Гаваях, займає площу близько 5000 квадратних кілометрів, а його висота дорівнює 4169 метра. Об’єм вулкану Mauna Loa складає всього 2 відсотки від об’єму вулкану Tamu Massif.

В якості ще одного прикладу варто згадати, що найбільший вулкан в Сонячній системі, Olympus Mons, що знаходиться на Марсі, заввишки 19 кілометрів, який можна побачити із Землі за допомогою любительського телескопа, має об’єм, всього на 25 відсотків перевершуючий об’єм вулкану Tamu Massif.

До останнього час учені не були упевнені в тому, чи являється Tamu Massif одним вулканом або системою з безлічі вулканів. Проводячи підводні дослідження, вчені з університету Х’юстону зібрали безліч доказів, включаючи зразки базальту і інших вулканічних порід. Ретельний аналіз усіх зразків показав, що вони усі були вивергнуті з одного єдиного виходу лави, вулкану Tamu Massif, що знаходиться в центральній області.

“Вулкан Tamu Massif – це найбільший вулкан з єдиним жерлом, що знаходиться на підводному плато, відомий людям на сьогодні”, – розповідає професор Седжер, – “Але ми припускаємо існування і інших великих підводних вулканів, приміром, Ontong Java Plateau, про яких ми ще точно не знаємо, що вони є, окремі вулкани або комплекси з декількох окремих вулканів?”

На щастя для людства вулкан Tamu Massif не представляє для нього ніякої загрози. Останні виверження, в результаті яких цей вулкан виріс до таких грандіозних розмірів, закінчилися приблизною 114 мільйони років назад і зараз цей вулкан не подає ніяких ознак активності.

Натхнення:  www.dailytechinfo.org


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button