Здоров'я

Знайшли гени, що примушують клітини в організмі жити дружно

Учені знайшли гени, які примушують клітині багатоклітинного організму діяти в ім’я загального блага і не дозволяють їм конкурувати один з одним за ресурси, говориться в статті, опублікованій в журналі Science.

Багатоклітинність дозволяє клітинам організму оптимізувати використання ресурсів і дає їм багато інших переваг. Проте для цього клітини, що складають організм, повинні відмовитися від конкуренції одна з одною. Мирне співіснування клітин регулюється генетично. Але гени, що стоять на варті громадського спокою у багатоклітинному організмі, можуть мутувати, внаслідок чого клітини одного організму почнуть змагатися одна з одною. Відомо, що подібні “поломки” зустрічаються у мух-дрозофил.

Маріон Дейосез(Marion Dejosez) з Школи медицини Маунт-Сінай в Нью-Йорку(США) і її колеги провели генетичний аналіз індукованих плюрипотентных стовбурових клітин мишей. Ці клітини учені отримують модифікацією звичайних клітин, вони здатні перетворюватися на клітини будь-якої тканини організму, і схожі з ембріональними стовбуровими клітинами.

Відключаючи в клітинах різні гени, учені виявили ті з них, які стримують конкуренцію між клітинами. Ці гени кодують білок p53, відомий тим, що він пригнічує розвиток раку, фермент топоізомеразу першого типу, яка потрібна для розрізання молекул ДНК, і нюхові рецептори. Учені вважають, що координація роботи клітин – древня функція виявлених білків.

Наявність в списку нюхових рецепторів не повинна дивувати, відмічають автори у своїй статті, оскільки клітини подають одна одній сигнали при допомозі хімічним речовин, а для цього їм потрібна здатність відчувати тонкі хімічні зміни в довкіллі.

Розуміння того, як клітини координують свої дії, може допомогти в створенні нових методів роботи із стовбуровими клітинами, включаючи способи їх перетворення на ті або інші тканини, а також дасть можливість краще зрозуміти процеси оновлення клітин і розвитку раку, роблять висновок автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button