Екологія

В Антарктиці знайшли джерело забруднення, яке триває вже 700 років

Міжнародна група вчених розкрила джерело стародавнього антропогенного забруднення. Воно сталося близько 700 років тому.

Автори нової роботи проаналізували зразки керна льоду з острова Джеймса Росса в Антарктиді, там знайшли серйозне перевищення рівня чорного вуглецю: воно почалося ще 700 років тому.

Забруднююча речовина — чорний вуглець, або сажа — з’являється в атмосфері, наприклад, при лісових пожежах або спалюванні викопного палива і складається зі світлопоглинальних частинок.

За словами дослідників, сажа могла з’явитися в цьому місці після того, як народ маорі в Новій Зеландії почав практику випалювання земель. Ця особливість ведення землеробства вплинула на атмосферу в більшій частині Південної півкулі, а також стала основним джерелом викидів в навколишнє середовище в регіоні під час останніх 2 тис. років.

Щоб визначити джерело забруднення, автори проаналізували шість крижаних кернів, які вони зібрали з острова Джеймса Росса і континентальної Антарктиди. В результаті вони з’ясували, що в крижаному Керні з острова Джеймса Росса різко збільшилася кількість чорного вуглецю приблизно в 1300 році, а його рівні потроїлися за наступні 700 років і досягли піку в XVI–XVII століттях.

Далі автори побудували модель атмосферного перенесення й осадження сажі в південній півкулі й з’ясували, що найбільш ймовірними джерелами викидів були Патагонія, Тасманія і Нова Зеландія.

Частота пожеж почала зростати приблизно з 1300 року, водночас Маорі колонізував території й почав спалювати лісові масиви Нової Зеландії.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button