Екологія

Європа переживає найсильніше потепління за останні 2000 років

Останні 30 років в Європі, найімовірніше, були найтеплішими за попередні два тисячоліття. До такого висновку прийшли автори дослідження температурних тенденцій минулих століть, проведеного на підставі вивчення річних кілець дерев і численних історичних документів.

21-04-16-foto-600x320-1

За даними нової наукової роботи, в проміжку між 1986 і 2015 роками температура влітку в Європі підвищувалася на 1,3 ° С. В цей же час в регіоні також спостерігалося значне посилення теплових хвиль, особливо яскраво виражених в 2003, 2010 і 2015 роках. У 2003 році через це загинули тисячі людей похилого віку, для яких спека, зневоднення і посилення забруднення повітря, особливо, в містах, виявилося фатальним.

У 2014 році дослідники з Міжурядової експертної групи зі зміни клімату встановили, що період з 1983 по 2012 роки був найтеплішим за попередні 1400 років в Північній півкулі. Нове дослідження стало ще більш масштабним: у ньому взяли участь 45 вчених з 13 країн. Спільними зусиллями вони спробували уявити коливання температури в Європі в ще більш широкому контексті.

Протягом багатьох років вчені стверджували, що останні 1000 років клімат в Європі був прохолоднішим, і причиною тому був так званий малий льодовиковий період, який тривав з 14 по 19 століття. Однак для кращого розуміння природної кліматичної мінливості вчені хотіли простежити температурні тенденції за рамками цього період.

Для цього дослідники використовували недавно розроблені методи статистичної реконструкції і так звані «проміжні дані високої якості». У підсумку вони розрахували середню зміну температури в Європі з 138 року до нашої ери.

Вчені виявили, що перше століття було найтеплішим періодом з тих, що вони проаналізували, наскільки тепліше 20-го століття. Втім, різниця значень температури в ці два століття була статистично значущою. Багато теплих років пережила Європа за часів Римської імперії, а в період з 4 по 7 століття спостерігалося деяке похолодання. Середньовіччя ж, за словами дослідників, було в цілому теплою епохою для Європи.

«Великим сюрпризом стало те, що ми не спостерігали жодного періоду довжиною в три десятка років, такого ж теплого, як в останні 30 років; це було несподівано », – зазначає професор Денні Мак Керролл з університету Суонсі, Великобританія, який входив до складу дослідницької групи.

Потім за допомогою сучасних кліматичних моделей вчені спробували спрогнозувати значення температури, як на сайті pogoda.nur.kz/kk/astana-today.html, минулих років і порівняли отримані результати з даними, реконструйованими за новим методом. Так було встановлено, що сучасні моделі не дозволяють відновити повний спектр змін клімату в минулому і недооцінюють природну мінливість клімату. Автори дослідження стверджують, природна мінливість температури в минулому була набагато значнішою, ніж вважається на сьогоднішній день.

Як пояснив професор Денні Маккерролл, роблячи прогнози на майбутнє, в рамках нинішньої моделі вчені враховують впив СО2, але при цьому за основу так чи інакше береться природна мінливість клімату. «Якщо вони недооцінюють її, вони недооцінюють і крайні показники, так що періодичність повернення теплових хвиль, ймовірно, буде занижена в цих моделях», – підкреслює дослідник.

Тим часом, навіть незважаючи на розширення спектра природної мінливості температури в літній період, останні 30 років значно вибиваються з окреслених вченими кліматичних тенденцій. Це зайвий раз доводить, що пережите Європою потепління викликане активною діяльністю людини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button