Земля

Земна кора в океані розривається без видимих причин

Підводні вулкани і серединно-океанічні хребти народжуються в результаті вкрай дивного процесу – виявилося, що дно моря може в буквальному сенсі розривати саме себе, випускаючи на поверхню потоки лави.

779dbf543e77b29084acd42957c31204
“Серединно-океанічні хребти вважалися своєрідними аналогами вулканів на поверхні дна океанів, які працюють так само, як їх сухопутні “родичі”. Ми виявили, що їх слід розглядати як своєрідні розриви в корі, через які просочується лава”, — заявив Йен Джо Тан (Yen Joe Tan) з університету Колумбії в Нью-Йорку (США).

Серединно-океанічні хребти являють собою гігантські гірські гряди на дні світового океану, що виникають в тих точках, де стикаються або розходяться тектонічні плити земної кори. Під цими хребтами, як сьогодні вважають вчені, виникає нова земна кора і стара кора занурюється в глибини надр Землі. Такі підводні гряди завжди бувають оточені вулканами і гейзерами-“чорними курцями”, чиї викиди стають джерелом їжі для багатьох підводних організмів.

Як розповідає Тан, до теперішнього часу вчені вважали, що подібні хребти і вулкани утворюються тими ж шляхами, що і їх сухопутні аналоги – в результаті появи гігантської “бульбашки” з лави під корою, яка піднімається до поверхні Землі і тисне на верхні шари порід. З часом, ця гаряча матерія пробивається назовні, і виникає вулкан або вилив магми.

Тан і його колеги виявили, що насправді під водою поява вулканів і нових хребтів відбувається зовсім іншим шляхом, спостерігаючи за народженням однієї з подібних структур в Тихому океані, фактично на самому екваторі, в 2005 і 2006 роках.

Для цього учені зробили серію занурень в одну з найбільш неспокійних зон у так зване Східно-Тихоокеанське підняття, підводного хребта довжиною у 8 тисяч кілометрів, і встановили там набір сейсмометрів і мікрофонів. Через деякий час тут відбулося нове виверження, результати якого буквально змусили авторів статті повністю перевернути свої уявлення про геологію.

Як виявилося, нова серія вивержень вулканів в цьому розломі відбувалася не поступово, як передбачала теорія, а фактично одномоментно, коли на дні Тихого океану виникла гігантська лінія-тріщина довжиною в 35 кілометрів, через яку лава кинулася до поверхні. Весь цей процес супроводжувався потужними вибухами, ударами та іншими гучними звуками, які, як вважають вчені, виникали в результаті контакту води і лави.

Використовуючи записи цих звуків і дані з сейсмометрів, вчені виявили, що їх джерелами були регіони, вкриті свіжозастиглою лавою. Судячи по слабким сейсмічним поштовхам, що линули з цих точок під час катаклізму, земна кора тут в буквальному сенсі розірвалася на дві половинки буквально сама по собі, без “допомоги” і тиску з боку лави, що піднімається з глибин.

На користь цього говорить те, що магма піднімалася до поверхні дна океану рівномірно – на дні розлому відбулося одразу чотири виверження вздовж лінії розлому, а не одне, як це трапляється у разі народження “нормального” вулкана на суші.

Їх виверження були дуже короткими – вони тривали всього два дні, і за цей час дно Тихого океану було вкрите 22 мільйонами кубічних метрів свіжих порід, що дорівнює приблизно 5% від обсягу всіх людей, що живуть на Землі. Це відносно невеликий обсяг для розлому такої довжини, що вчені знову ж пов’язують з тим, що він був породжений не тиском магми, а розривом кори.

Чому морська кора розривається сама по собі?

Вчені поки що не знають, однак вони припускають, що подібні розриви можуть викликатися тим, що тектонічна напруга в морських тектонічних плитах зростає, коли вони починають занурюватися під континентальні плити. Відповідь на це питання буде знайдено тільки тоді, коли геологи накопичать достатню кількість даних за подібним “розривів”, підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button