Екологія

В океані зафіксовано небезпечне зменшення концентрації кисню

Міжнародна група вчених підсумовувала інформацію про динаміку концентрації кисню в світовому океані за останні 50 років і опублікувала невтішні висновки.

За останні 50 років кількість ділянок океану, повністю позбавлених кисню, збільшилася в чотири рази. У прибережних акваторіях, морях і гирлах річок кількість ділянок з дуже низькою концентрацією розчиненого кисню збільшилася більш ніж удесятеро порівняно з 50-ми роками XX століття. Потепління клімату тягне за собою зростання температури води; через ці процеси Світовий океан буде і далі продовжувати втрачати кисень, вважають вчені.

Щоб зупинити втрату розчиненого кисню, треба загальмувати глобальне потепління і забруднення Світового океану, попереджає міжнародна група океанологів під керівництвом Деніз Брайтбург (Denise Breitburg). Оцінки, прогнози та методи вирішення глобальної проблеми вчені виклали в статті, опублікованій в журналі Science.

Майже половина кисню на Землі розчинена у Світовому океані. Але не вся вода в океанах і морях Землі насичена киснем; існують так звані «мертві зони, області, практично позбавлені кисню, і в останні десятиліття їх обсяг збільшується. До такого висновку регулярно приходять дослідники океану по всьому світу. Більшість живих організмів, що дихають киснем, в мертвих зонах існувати не можуть, а ті, що запливають ззовні швидко гинуть. Розширення мертвих зон призводить до зменшення території, придатної для проживання морських організмів, нестачі ресурсів і гострої конкуренції

Навіть невелике падіння концентрації кисню у воді уповільнює ріст тварин, призводить до репродуктивних проблем і, врешті-решт, до вимирання цілих популяцій. Відсутність кисню також може призводити до підвищення концентрації токсичних речовин, таких як оксид азоту (II) і отруйний сірководень.

Розчинність кисню у воді залежить від температури останньої; чим вона вище, тим менше кисню залишається в розчині. Крім того, в тепліючій воді метаболізм морських мешканців прискорюється, і їм потрібно більше кисню; тому підвищення температури Світового океану позначається на живих організмах швидко і важко.

Крім температури на вміст кисню у воді, особливо в прибережних водах – впливає кількість в них поживних речовин і мікроорганізмів, які живляться розчиненої у воді органікою і дихають киснем. Скидання промислових та побутових рідких відходів насичує прибережні води аномальною кількістю органіки, якою харчуються бактерії, що активно споживають кисень; їх діяльністю багато в чому пояснюється розширення мертвих зон біля узбережжя.

В океане зафиксировано опасное уменьшение концентрации кислорода

На карті показано прибережні райони океану, в яких діяльність людини призвела до падіння концентрації молекулярного кисню до позначки 2 мг на літр-1 (показано червоним) і зони кисневого мінімуму на глибині 300 м (показані синім). Для складання карти використані дані, зібрані групою Global Ocean Oxygen Network (GO2NE) з 2016 року.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button