Всесвіт

Вчені 20 років не могли зрозуміти природу Х-галактик. Виявилося, все дуже просто

Використовуючи моделювання, американські вчені довели: Х-подібні галактики з’являються набагато простіше, ніж вважалося раніше. Дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Загадкові Х-подібні радіогалактики збивали з пантелику астрофізиків протягом 20 років. Тепер, співробітники Північно-Західного університету опублікували нове дослідження, в якому розповіли, як вони утворюються. Виявилося, це напрочуд звичайний процес.

Використовуючи моделювання, астрофізики реалізували дуже прості умови, при яких надмасивна чорна діра активно «харчується» і у неї утворюються джети і акреційний диск (структура, яка виникає в результаті падіння дифузного матеріалу, що володіє обертальним моментом, на масивне центральне тіло). Коли вчені запустили моделювання, воно спрацювало. Саме прості умови сформували Х-подібну радіогалактику.

Виявилося, що характерна X-подібна форма галактики з’явилася в результаті взаємодії між джетами і газом, який падає в чорну діру. На початку моделювання газ відхиляв новоутворені струмені. Вони “вмикалися і вимикалися”, безладно “розгойдувалися” і роздували пари порожнин в різних напрямках, створюючи характерну форму. Однак, врешті-решт, джети стали досить сильними, щоб “проштовхнути” газ. У цей момент вони стабілізувалися, перестали розгойдуватися і поширювалися уздовж однієї осі.

Іншими словами, “навіть при наявності простих симетричних початкових умов виходить досить безладний результат”, пояснює Аретайос Лалакос, який керував дослідженням. Популярне пояснення Х-подібних радіогалактик полягає в тому, що дві галактики стикаються, в результаті чого їх надмасивні чорні діри зливаються. Це змінює обертання чорної діри, що залишилася, і напрямок джета. Є й інша думка – форма джета змінюється, коли він взаємодіє з газом, що огортає ізольовану надмасивну чорну діру.

“Ми довели, що X-подібні радіогалактики утворюються набагато простіше” – підсумовує вчений.

Зазвичай астрофізики спостерігають і вивчають галактики еліптичної форми з подвійними джетами, які вириваються по обидві сторони від центральної надмасивної чорної діри. Але менш ніж в 10% випадків вчені знаходять рідкісні Х-подібні радіогалактики з чотирма джетами, які простягаються далеко в космос.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments