Людина

Вчені дізналися, якого типу особистість супроводжує фінансовий успіх

Американські вчені вийшли за межі рис особистості класичної «Великої п’ятірки» і розглянули їх у контексті прогнозування фінансової успішності.

 

finance Фото Від Apiruk

Нове дослідження вчених з Університету штату Джорджія в Сполучених Штатах показало, що прийняття рішень у сфері фінансів та усвідомлення ризиків залежать не так від досвіду чи рекомендацій знаючих людей, як від типу особистості самої людини. Результати роботи опубліковані в журналі Personality and Individual Differences.

Команда вивчала особливі риси, включені в «Велику п’ятірку» — модель, яка відображає, як ми сприймаємо один одного. Відповідно до неї особистість людини має п’ять диспозицій: відкритість досвіду (співвідноситься з інтелектом), свідомість чи сумлінність, доброзичливість, екстраверсію (коли переживання, інтереси та емоції орієнтовані на навколишню дійсність) та нейротизм (турбота, збудливість, тривожність та невпевненість).

Автори роботи опитали 395 осіб про їхню особистість, здатність справлятися з фінансовими ризиками, рівень щастя та нажитий капітал. За допомогою розширеного статистичного моделювання виділили три різні типи особистості («контрольований», under controlled; «надмірно контрольований», over controlled і «стійкий» (життєздатний, безжурний, безвідмовний), resilient) з урахуванням їх фінансової успішності та властивих рис із « Великий п’ятірки». Потім вчені аналізували, як в учасників цих трьох груп різняться перспективи та досвід.

Найчисленнішою була група «надмірно контрольованих»: такі люди не любили авантюр та ризикованих дій, які часом можуть приносити багато грошей, — наприклад, інвестування та торгівля/продаж цінних паперів. Вони відрізнялися поступливістю та сумлінністю, але були не надто екстравертованими.

Дві інші когорти виявилися терпимішими до ризику. Так, «стійким» екстравертам були притаманні пристосованість і стабільність, відкритість і здебільшого відсутність невротичності. «Контрольовані» виявилися менш свідомими, екстравертованими та водночас невротиками.

Як з’ясувалося, люди, які показали кращі фінансові результати та успішність у цьому плані, як правило, належали до другої групи: пристосованих та стійких екстравертів, але не невротиків. Вони готові йти на певний ризик, проте не переоцінюють можливості та враховують наслідки.

За словами вчених, вони торкнулися маловивченої теми: хоча гроші сильно впливають на більш популярні серед фахівців сфери життя, такі як шлюб та виховання дітей, психологію, що лежить в основі отримання матеріальних благ, досліджують, як і раніше, рідко.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button