Наука

Вчені дізналися, чому ми запам’ятовуємо емоційні події краще, ніж неемоційні

Дослідники з США з’ясували, що за емоційну пам’ять відповідає активність на ділянці мозку мигдалинагіпокамп. І при депресії, коли часто спостерігається погіршення пам’яті, відбуваються порушення в електричній активності цієї зони мозку.

Photo by Tengyart on Unsplash

Більшість людей пам’ятають події, більш емоційно забарвлені для них, краще, ніж нейтральні. Справді, день власного весілля запам’ятовується краще, ніж звичайний робочий. Вчені з університетів Пенсільванського і Колумбійського, Національного інституту здоров’я і медичної школи Ікана на горі Синай (США) вирішили докладніше вивчити це питання. Їх робота опублікована в журналі Nature Human Behavior.

Більшість досліджень нейронних механізмів проводяться на тваринах, оскільки вони вимагають прямого доступу до мозку для реєстрації мозкової діяльності та проведення експериментів, що демонструють той чи інший процес, наприклад, руйнування нейронних ланцюгів. Однак у дослідженнях на тваринах важко спостерігати або характеризувати таке явище, як поліпшення емоційної пам’яті.

Щоб вивчити цей процес у людей, вчені поставили серію експериментів за участю 148 пацієнтів з епілепсією. У першому тесті 147 випробовуваним проводили прямий внутрішньочерепний запис мозкової активності для локалізації та лікування нападів, при цьому люди виконували завдання на епізодичну пам’ять. Учасники запам’ятовували списки різних слів, а електроди, розміщені в їх гіпокампі і мигдалині, реєстрували електричну активність мозку.

Схема, що ілюструє те, як учасники експерименту запам’ятовували слова з емоційним і нейтральним забарвленням. При запам’ятовуванні емоційних слів в гіпокампі і мигдалині зростали швидкі мозкові коливання, при запам’ятовуванні нейтральних слів ці коливання були менше / ©medicalxpress.com

Вчені виявили, що випробовувані краще запам’ятовували слова, які потенційно мали більш емоційне забарвлення (собака, ніж), аніж нейтральні (стіл). Дослідники помітили, що всякий раз, коли учасники запам’ятовували емоційно забарвлені слова, високочастотна нейронна активність ставала більш активною в ланцюзі мигдалина — гіпокамп. Коли ж випробовувані запам’ятовували більш нейтральні слова або взагалі не могли пригадати те чи інше слово, така закономірність була відсутня. Цей факт змусив вчених задуматися, адже використання терапевтичного втручання на зону мигдалина — гіпокамп, можливо, поліпшить пам’ять.

Другий експеримент провели за участю 19 пацієнтів з тієї ж групи. Авторам роботи вдалося показати, що застосування високочастотної електричної стимуляції до гіпокампу вибірково знижувало пам’ять на емоційні стимули, при цьому знижуючи високочастотну активність в самому гіпокампі. На підставі цього фахівці зробили висновок: якщо відключити мозкову активність, яка корелює з емоційною пам’яттю, то остання закономірно знизиться.

Нарешті, в наступному експерименті вчені аналізували зміну емоційної пам’яті і – паралельно – власних оцінок настрою і загального самовідчуття в учасників. У 19 осіб, яким поставили діагноз «депресія», дослідники спостерігали одночасне зниження емоційної пам’яті та високочастотної активності в гіпокампі та мигдалині. Вчені сподіваються, що їхня робота покладе початок новим дослідженням, які вивчають розлади пам’яті і спрямовані на боротьбу з ними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button