Земля

Вчені: магнітні полюси Землі в найближчі роки не зміняться

Подальше ослаблення магнітного поля Землі навряд чи призведе до різкого перевороту її полюсів в околицях аномалії, знайденої нещодавно геологами на території Південної Африки, заявляють вчені.

«Останнім часом люди часто говорять про те, що Земля скоро переживе черговий переворот полюсів. Вивчення двох останніх таких подій показав, що жодна з них не схоже на ті зміни в роботі магнітного щита планети, які фіксують вчені. Тому вкрай малоймовірно, що щось подібне станеться найближчим часом», — заявив Річард Холм (Richard Holme) з Університету Ліверпуля (Великобританія).

Положення полюсів і те, куди вказує стрілка компаса, не є постійною властивістю нашої планети. Періодично, приблизно раз в 450 тисяч або мільйон років, Північний і Південний полюси планети міняються місцями, сліди чого вчені виявили в структурі давніх глин і вулканічних порід. Наприклад, близько 40 тисяч років тому північна стрілка компаса вказувала б на сучасний Південний полюс, а південний — Північний.

Два роки тому геологи з Університету Рочестера (США) зробили дивовижне відкриття, що їм вдалося виявити вкрай незвичайну магнітну аномалію на території ПАР біля берегів річки Лімпопо, де сила магнітного поля різко падала кілька разів і знижувалася до критично низьких значень в XIII-XVI століттях нашої ери.

Це вперше вказав на те, що перевороти полюсів Землі відбуваються не випадковим чином, а в особливих точках з аномальними властивостями, де породи мантії близько підходять до поверхні і при цьому заважають нормальному кругообігу речовин у ядрі планети.

Подібні перспективи змусили вчених перевірити, чи змінювалася сила магнітного поля Землі в цій точці і в інші періоди часу — в часи Античності, Середніх століть і останніх двох століть. Як виявилося, магнітне поле Землі різко слабшало у цій точці Африки як мінімум три рази — в часи падіння Римської імперії, а також на початку і в кінці Середніх століть.

Холм і його колеги перевірили, чи схоже поточне ослаблення магнітного поля в цій точці ПАР на те, що відбувалося 40 і 36 тисяч років тому, коли полюса планети в останній раз мінялися місцями або були близькі до цього. Для цього вчені зібрали зразки мінералів, що виникли незадовго до цих катаклізмів, і перевірили, в яку сторону були «повернуті» поля, заточені в кристаликах заліза та інших магнітних матеріалів у товщі цих порід.

Це дозволило геологам відновити історію того, як коливалася сила магнітного поля Землі і як змінювалося положення полюсів безпосередньо перед цими переворотами, і порівняти це з тим, що відбувалося із Землею в останні півтора століття, створивши комп’ютерну модель стародавнього магнітного поля планети.

Як показали ці розрахунки, між останнім переворотом полюсів Землі і поточним ослабленням її магнітного поля немає майже нічого спільного. Зокрема, щит планети слабшає занадто повільно для того, щоб її магнітна вісь перекинулася в найближчі кілька тисяч років.

Швидше за все, сила поля продовжить падати ще кілька століть чи тисяч років, після чого вона знову почне рости, не викликаючи при цьому масштабних змін в роботі надр Землі. До чого це призведе і коли це почнеться, геологи поки не знають.

Кнопка «Наверх»