Земля

Вчені наблизилися до розгадки таємниці загибелі динозаврів

Американські дослідники склали ланцюжок подій, які могли призвести до загибелі динозаврів на планеті. Для цього вони датували застиглі потоки лави Деканських трапів на території Індостану. Геохіміки з’ясували, що виверження вулканів в цьому регіоні почалися за 400 тис. років до зникнення древніх ящерів. На думку вчених, викликані цим катаклізмом зміни у складі атмосфери посилилися падінням Чиксулубського метеорита, що призвело до загибелі динозаврів.

В ході мел-палеогенового вимирання, яке відбулося на планеті близько 66 млн років тому, загинули три чверті видів живих істот, у тому числі динозаври. Деякі вчені вважають, що призвело до вимирання падіння астероїда на території сучасного півострова Юкатан, що утворив кратер Чиксулуб. В результаті зіткнення небесного тіла з Землею в атмосферу потрапила велика кількість пилу, крізь яку не могли пробитися сонячні промені. Це призвело до пониження температури повітря та масової загибелі рослинності на планеті, а отже, і стародавніх ящерів.

Інші дослідники пов’язують зникнення динозаврів з посиленням вулканічної активності. Згідно з цією версією, після численних вивержень в атмосфері Землі з’явилася велика кількість вуглекислого газу, що призвело до виникнення парникового ефекту.

В кінці крейдяного періоду на території Індостану відбувся гігантський вилив магми, в результаті якого утворилися Деканські трапи (базальтові покриви на плоскогір’ї Декан в Індії. — ред.). Американські вчені провели нові дослідження, датувавши застиглі потоки лави Деканських трапів. Геохіміки з Каліфорнійського університету використовували аргон-аргоновий метод датування, а їх колеги з Принстонського університету звернулися до більш поширеного уран-свинцевого методу.

Результати досліджень показали, що виверження вулканів на території Індостану почалися за 400 тис. років до зникнення динозаврів і тривали протягом приблизно одного мільйона років.

Експерти з Принстонського університету прийшли до висновку, що вулканічні виверження проходили в чотири етапи, і другий (найбільш інтенсивний) розпочався за десятки тисяч років до падіння Чиксулубського астероїда.

При цьому вчені з Каліфорнійського університету встановили, що велика частина застиглої лави покрила територію Деканських трапів вже після масового вимирання динозаврів. Експерти також дійшли висновку, що після падіння астероїда зросла інтенсивність вивержень вулканів.

Дослідники об’єднали отримані дані і прийшли до висновку, що масштабні виверження вулканів, які почалися задовго до падіння астероїда на Землю, погіршили результати зіткнення небесних тіл.

«Ймовірно, виверження Деканських трапів послабило екосистеми в кінці крейдяного періоду і зробило їх вразливими до стрімких змін навколишнього середовища, викликаним падінням Чиксулубського метеорита», — зазначила автор дослідження Кортні Спрейн з Каліфорнійського університету.

Вчені вважають, що змогли наблизитися до розгадки таємниці вимирання динозаврів.

«Я думаю, що в майбутньому ми отримаємо набагато більш чітку картину події», — підсумувала Спрейн.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button