Екологія

Вчені назвали частину світу, що найшвидше розігрівається

Минулий рік видався неймовірно спекотним для Європи: середня температура була на 2,3 градуса вище, ніж в доіндустріальні часи. Але кліматологи попереджають, що це лише початок.


Навіть у квітні датчики європейських термометрів досягали небувалих позначок / © Jorge Guerrero

З 1980-х років Європа розігрівається приблизно вдвічі швидше, ніж будь-яка інша частина світу, і, згідно зі звітом Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО), торішнє літо видалося для європейців найтеплішим за всю історію погодних спостережень. До того ж у 2022-му низка західноєвропейських країн — від Португалії до Німеччини та від Італії до Великобританії – пережили найтепліший рік з коли-небудь зареєстрованих.

Екстремальна спека, посуха і лісові пожежі, що супроводжуються розігрівом Атлантичного океану і прискореним таненням гірських льодовиків, — лише деякі наслідки європейських погодних змін. Понад 16 тисяч людей у Європі у 2022 році загинули через хвилі спеки. Варто відзначити, що загальна смертність від високих температур в Європі в нормі понад 20 тисяч на рік, а від холоду — понад 200 тисяч на рік. Однак ВМО, згадавши 16 тисяч смертей від хвиль спеки, ніяк не позначила, наскільки в минулому році знизилося число смертей європейців від холоду. Але враховуючи, що в нормі від холоду гине вдесятеро більше європейців, ніж від спеки, зі значною часткою ймовірності потепління в 2022 році знизило смертність для цієї частини світу.

Кліматологи попереджають: це не кінець, в майбутньому такі напасті можуть траплятися ще частіше і бути більш жорстокими. Подальше зростання температур, як вважає Всесвітня метеорологічна організація, завдасть великої шкоди сільському господарству і збільшить ризик лісових пожеж. Підвищення температури морської води може буквально знищити ряд біологічних видів, а запаси прісної води, які скоротилися, обмілять річки і завадять роботі гідро – і атомних електростанцій, які потребують великої кількості рідини для охолодження реакторів.

Але є й хороші новини: за 2022 рік Євросоюз отримав 22,3 відсотка електроенергії з відновлюваних джерел — сонячних та вітрових електростанцій, — вперше обігнавши за цим показником природний газ (на його частку припало 20 відсотків). Правда, якщо порівняти вироблення СЕС і ВЕС з виробленням не тільки газових, а й вугільних ТЕС, то останні як і раніше вагоміше.

І все ж, викиди СО2 у 2022-му для Європи впали на 2,5 відсотка. Ймовірно, однією з причин цього було те, що минулий рік для Європи видався дуже сонячним: дослідники зафіксували найбільшу кількість сонячної радіації з моменту початку реєстрації в 1983 році. Другою причиною, швидше за все, стало різке зростання цін на газ і вугілля у 2022-му.

Таким чином, хоча в цілому Європа стикається з серйозними наслідками кліматичних змін, вона активно бореться з ними. Ймовірно, в майбутньому частка відновлюваних джерел енергії в Європейському енергобалансі продовжить зростати.

Правда, слід зазначити, що викиди СО2 європейськими країнами становлять лише малу частку від світових. А переважна більшість держав у світі продовжують нарощувати викиди вуглекислого газу. Чому їх глобальний рівень в минулому році продовжив рости (на 0,9 відсотка). За більшістю реалістичних сценаріїв він буде збільшуватися ще довго. З цього випливає, що вплив глобального потепління на Європу буде і далі наростати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button