Здоров'я

Вчені визначили найнебезпечніші для здоров’я моделі харчування

Вчені з Пекінського університету, Оксфорда й університету Західної Австралії визначили такі дієти, які пов’язані з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань і загальної смертності.

Погане харчування — основний фактор розвитку безлічі хвороб, особливо серцево-судинних. Почасти це відбувається через набір ваги, а також внаслідок підвищення рівня загального холестерину і концентрацій ліпопротеїнів низької щільності, виникнення діабету, гіпертонії та так далі. Зазвичай дослідження, присвячені зв’язку харчування і здоров’я, зосереджені на конкретних речовинах, крім того, в них йдеться про необхідність підтримувати здорову вагу, знижувати рівень насичених жирних кислот і вільних цукрів в організмі. Однак недавні метааналізи, наприклад, не довели, що, уникаючи споживання насичених жирних кислот, можна знизити ризик серцево-судинних захворювань.

Використовуючи дані з Британського Біобанку, автори нового дослідження прагнули визначити моделі харчування, що пояснюють відомі фактори ризику, пов’язані з дієтою і діючі шляхом надмірного споживання вільних цукрів, насичених жирів, але нестачі клітковини. У результаті вченим з Китаю, Австралії та Великобританії вдалося виявити кореляцію між тим, як ми харчуємося, і ризиком серцево-судинних захворювань, а також смертності від усіх причин.

Вони проаналізували щоденники харчування більш ніж 116 тисяч британців. За майже п’ятирічний період дослідження 4245 осіб зіткнулися з хворобами серцево-судинної системи, інфарктами та інсультами, 838 померли через це, а причиною смерті ще 3629 осіб стали інші причини.

«Два режиму харчування пояснювали 63% відмінностей в енергетичній щільності, зміст вільних цукрів, насичених жирів і споживанні клітковини в цілому. Перша схема харчування передбачала активне споживання шоколаду та кондитерських виробів, масла і хліба з низьким вмістом клітковини, але при цьому брак свіжих фруктів і овочів. Ми виявили позитивний лінійний зв’язок між таким режимом харчування і загальними серцево-судинними захворюваннями (ризик підвищувався в 1,07 рази) і смертністю від усіх причин (в 1,37 раза). Друга схема характеризувалася переважанням в раціоні цукровмісних напоїв, фруктових соків і столового цукру, а також консервів. Тут ми виявили нелінійний зв’язок із загальним ризиком серцево-судинних захворювань (ризик підвищувався в 1,14 раза) і смертністю від усіх причин (в 1,11 раза). Раціон, в якому регулярно присутні продукти з високим вмістом жирів і / або цукру, був пов’язаний з вищим ризиком серцевих захворювань і навіть смерті», – пишуть автори роботи, опублікованої в журналі BMC Medicine.

За словами вчених, про шкоду першого типу харчування — в якому переважають шоколад та кондитерські вироби, масло, рафінований хліб, столовий цукор і консерви, однак спостерігається брак свіжих фруктів, овочів і цільнозернових — як порівняти з «західною», шкідливою дієтою і більш корисною «середземноморською».

Другий режим харчування (переважання вільних цукрів, переважно з цукровмісних напоїв, фруктових соків, шоколаду та кондитерських виробів, а також консерв, але як недолік жирних олій і сиру) більш незвичайний. Люди, дотримувалися такої дієти, мали підвищений ризик серцево-судинних захворювань і смертності від усіх причин і споживали в середньому 17,3% енергії з вільних цукрів, що більш ніж в три рази перевищує рекомендації.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button