Земля

Вчені попередили про зростання чисельності інвазивних видів більш ніж на 30% до 2050 року

Дослідницька група розробила математичну модель, щоб вперше розрахувати, як буде збільшуватися чисельність інвазивних видів до 2050 року в порівнянні з 2005-м.

Макаки-крабоїди включені Міжнародним союзом охорони природи в список 100 найнебезпечніших інвазивних видів / © Getty Images

Людина винна у видозміні географічного поширення живих організмів і їх спільнот по Землі, оскільки сприяла переселенню різних видів тварин в регіони, що виходять за межі природного ареалу. Саме такі види називають інвазивними, тобто «чужорідними».

За останні кілька століть чисельність встановлених інвазивних видів зросла в багатьох таксономічних групах, в більшості випадків прискорилися темпи їх переселення. Найчастіше біологічні інвазії були викликані розвитком торгівлі, транспорту і землекористування, а також доступом до нових джерел і глобалізацією.

До 2005 року фахівці зареєстрували понад 35 тисяч інвазивних видів. При цьому деякі тварини в майбутньому теж можуть стати «чужорідними», руйнуючи екосистему і економіку. Не варто забувати, що інвазивні види – один з головних чинників зникнення тварин і рослин. Минулого року команда екологів на чолі з професором Університетського коледжу Лондона Тімом Блекберном заявила, що саме поява інвазивних хижаків і конкурентів виявилася головною причиною вимирань в сучасну епоху.

Тепер група вчених на чолі з Німецьким центром досліджень біорізноманіття та клімату Senckenberg за допомогою математичної моделі вирішила з’ясувати, якого приросту інвазивних видів варто очікувати в майбутньому. І, згідно з їх роботі, опублікованій в журналі Global Change Biology, до 2500 року в Європі з’явиться близько 2,5 тисячі таких видів (плюс 64% для континенту).

Прогнозована зміна чисельності інвазивних видів на різних континентах для семи таксономічних груп до 2050 року / © Global Change Biology

«В цілому встановлену кількість інвазивних видів збільшиться до 2500 року в порівнянні з 2005-м на 36% у всьому світі. Значне зростання прогнозується для Європи в абсолютному і відносних показниках. За нею йдуть Азія (плюс 1597 нових інвазивних видів), Північна Америка (плюс 1484) і Південна Америка (плюс +1391). Серед окремих таксономічних груп особливо сильний приріст по світу прогнозується для безхребетних. Зниження (позитивне) чисельності буде спостерігатися тільки для Австралазії », – пишуть вчені.

Моделювання передбачає, що швидкість появи інвазивних видів також буде рости: у всякому разі, серед деяких родів тварин. У глобальному масштабі до 2050 року інвазія членистоногих і птахів прискориться в порівнянні з 1960-2005 роками. В Європі, зокрема, стане більше комах, молюсків і ракоподібних, при цьому нових «чужорідних» ссавців, таких як всім відомий єнот, там очікується мало.

«Наше дослідження передбачає, що інвазивні види продовжать поповнювати екосистеми високими темпами протягом наступних кількох десятиліть. Це викликає стурбованість, оскільки може сприяти скороченню біорізноманіття », – зазначив професор Тім Блекберн з Центру досліджень біорізноманіття та навколишнього середовища Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.

Вчені прийшли до невтішних висновків: в найближчому майбутньому ні помітного уповільнення інвазії, ні тим більше якогось «результату» переселенців тваринного світу не передбачається, адже в наступні десятиліття світова торгівля і транспортні потоки будуть розвиватися ще більше. Це дозволить багатьом видам проникати в усі нові регіони.

«Ми не зможемо повністю запобігти впровадження інвазивних видів, оскільки це буде означати серйозні обмеження в міжнародній торгівлі. Однак більш суворі правила і їх дотримання можуть дозволити уповільнити приплив нових видів », – підсумував Ханно Зеебенс з Центру досліджень біорізноманіття та клімату Зенкенберг в Німеччині.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments