Людина

Вчені повідомили про деградацію чоловічої хромосоми

Y-хромосома, яка містить ген SRY, що визначає розвиток статевих ознак у чоловіків, зникне через 4,5 мільйона років. Про це пише в своїй статті британський генетик Даррен Гріффін з Кентського університету.

Вчений зазначає фундаментальний недолік цієї хромосоми — вона, на відміну від інших груп генів, що міститься в клітинах людини не в парному, а в єдиному екземплярі.

Тому Y-хромосома не піддається генетичній рекомбінації («перетасуванню генів»), яка трапляється в кожному новому поколінні і призводить до ліквідації мутацій, що ушкоджують гени.

В результаті, набір генів, що відповідає за формування чоловічої статі, з часом дегенерує і пропадає з генома.

Однак останні дослідження показують, що хромосома виробляє механізми, щоб загальмувати цей процес. Так датські вчені виявили, що в Y-хромосомі відбувається активний процес ампліфікації — поява кількох копій генів, що відповідають за функціонування статевих органів чоловіків.

Крім того, виродження сповільнюється незвичайними структурами «паліндромами» — послідовності нуклеотидів, що читаються однаково в обох напрямках. У разі пошкодження гена він відновлюється, «копіюючи» інформацію зі збереженою половини.

У статті наголошується, що навіть у разі повного зникнення Y-хромосоми ген SRY може переміститися на іншу хромосому, яка, в свою чергу, почне відчувати брак рекомбінації.

Кнопка «Наверх»