Технології

Вчені придумали, як перетворювати відпрацьоване тепло в електроенергію

Міжнародна група вчених створила новий високоефективний термоелектричний матеріал. Він здатний ефективно перетворювати тепло в електрику.

Сьогодні при отриманні електроенергії з викопного палива втрачається понад 65% енергії. Якщо з’явиться технологія, яка буде вловлювати це тепло і перетворювати з нього електроенергію, то це допоможе у збереженні навколишнього середовища.

Щоб розв’язувати проблему втрати тепла і потенційної енергії, вчені з Північно-Західного університету створили перспективний термоелектричний матеріал у вигляді монокристалічного з’єднання селеніду олова (SnSe). Проблемою залишалася висока крихкість монокристалічної форми сполуки, що ускладнювало практичне використання знахідки. При цьому більш стійка і пластична полікристалічна форма з’єднання виявилася недостатньо відповідною для термоелектричного перетворення. У полікристалічному вигляді селенід олова має високу теплопровідність. Це нівелює унікальні термоелектричні характеристики матеріалу.

У підсумку, вчені знайшли проблему – виявилося, що вона полягала в утворенні оксидної плівки на поверхні з’єднання. Щоб розв’язати цю проблему, експерти випробували технічний процес, при якому вчені виключили кисень з ланцюжка хімічних реакцій. В результаті дослідники отримали селенід олова в полікристалічній формі без домішок оксидів.

Ефективність перетворення відпрацьованого тепла в «чистому» полікристалічному з’єднанні селеніду олова приблизно 3,1 ZT при температурі 783 К (510 ° C).

Автори дослідження відзначають, що виробництво нового матеріалу можна запустити без будь-яких труднощів.

ZT – одиниця, в якій вимірюється коефіцієнт перетворення тепла в електрику.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button