Всесвіт

Вчені розповіли НАСА, де і як потрібно шукати прибульців

Експерти, зібрані НАСА підготували спеціальний звіт, в рамках якого вони сформулювали першочергові цілі для пошуків потенційних сигналів прибульців. Він був опублікований в електронній бібліотеці arXiv.org.

«Телескоп SKA, який тепер будується, отримає унікальну можливість. Він зможе вловлювати інопланетні сигнали, аналогічні за силою тим, які сьогодні виробляють радіостанції і телевежі. У нас з’явиться перша можливість знайти «клон» нашої цивілізації або довести, що в околицях Землі їх не існує», — пишуть Світлана Бердюгіна з Інституту сонячної фізики у Фрайбурзі (Німеччина) і її колеги.

Понад півстоліття тому американський астроном Френк Дрейк розробив формулу для обчислення кількості цивілізацій у Галактиці, з якими можливий контакт, намагаючись оцінити шанси на виявлення позаземного розуму і життя.

Фізик Енріко Фермі у відповідь на досить високу оцінку шансів міжпланетного контакту за формулою Дрейка сформулював тезу, яка зараз відома як парадокс Фермі: якщо інопланетних цивілізацій так багато, то чому людство не спостерігає жодних їхніх слідів?

Цей парадокс вчені намагалися вирішити безліччю способів, найпопулярнішим з яких є гіпотеза «унікальної Землі». Вона говорить про те, що для появи розумних істот необхідні унікальні умови, по суті, повна копія нашої планети.

Інші астрономи вважають, що ми не можемо зв’язатися з інопланетянами з тієї причини, що галактичні цивілізації або зникають дуже швидко, щоб ми могли їх помітити, або ж тому, що вони активно приховують факт свого існування від людства.

НАСА спробувало вирішити суперечки навколо цього питання, зібравши всіх провідних фахівців з вивчення позаземних цивілізацій в кінці вересня цього року в Х’юстоні. Учасники цього симпозіуму підготували єдиний список критеріїв для пошуку потенційних сигналів «братів по розуму» і виділили ті з них, які раціональніше проводити.

Для цього Бердюгіна і її колеги проаналізували те, які типи сигналів можуть виробляти прибульці, і яку їх частку можуть вловити вже існуючі сьогодні телескопи та інші інструменти, а також нові покоління обсерваторій та детекторів.

Пошуки і вивчення потенційних радіосигналів інопланетян, як уклали вчені, поки залишається найнадійнішим і вірогідним способом для виявлення позаземних цивілізацій.

Це пов’язано не тільки з максимально широким «полем зору» і мінімальними шансами на те, що ці сигнали пройдуть повз нас, але і з величезним досвідом, накопиченим протягом останніх 50 років проектом SETI та іншими аналогічними ініціативами.

В майбутньому, їх можуть потіснити спостереження за тепловими і світловими сигналами, що прибульці можуть виробляти, використовуючи потужні оптичні та інфрачервоні лазери. Поки такі пошуки вести важко, однак нові покоління телескопів, у тому числі чилійський E-ELT і американський «Джеймс Вебб», спадкоємець «Хаббла», зможуть безпосередньо стежити за окремими планетами у далеких зірок в найближчих околицях Сонця.

З іншого боку, всі типи пошуків можуть бути багаторазово прискорені, якщо їх будуть вести не тільки вчені, але й добровольці в глобальній мережі і приватні компанії. Тому вчені порекомендували НАСА розробити інфраструктуру, що дозволяє вченим і їх помічникам обмінюватися даними спостережень та їх інтерпретацією.

Це багаторазово прискорить їх аналіз і зробить космічний «слух» і «зір» людства більш широкими, що підвищить наші шанси на відкриття перших слідів існування братів по розуму.

Кнопка «Наверх»