Наука

Вчені розповіли, яка фізична активність зменшує ризик розвитку семи видів раку

Метааналіз, зроблений з дев’яти проспективних досліджень на 750 000 учасників показав, як взаємопов’язана різна фізична активність зі зменшенням ризику декількох видів раку. Статтю про це дослідження команда вчених Національного інституту раку, Американського онкологічного товариства і Гарвардської Школи громадської охорони здоров’я Т. Х. Чана опублікувала в Journal of Clinical Oncology.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

Сам по собі зв’язок між рівнем фізичних навантажень і ризиком розвитку онкологічних захворювань встановлено досить давно. Однак менш зрозумілою залишається форма взаємозв’язку і те, наскільки звичайний рівень і тип активності, рекомендовані в цілому для підтримки здорового рівня життя, можуть бути пов’язані з реальним зменшенням цього ризику.

На сьогодні рекомендований рівень фізичної активності для середньостатистичної людини — від двох з половиною до п’яти годин на тиждень, якщо це будуть вправи помірної інтенсивності або від години з чвертю до двох з половиною годин якщо перевага віддається високим фізичним навантаженням. У звичайному житті, для розуміння людиною свого рівня навантажень, ВООЗ відносить до помірних навантажень такі як, наприклад, швидку ходьбу, танці, роботу в саду або вдома, ігри та заняття з дітьми і домашніми улюбленцями. До високоінтенсивних, відповідно, — біг, підйом у гору, швидку їзду на велосипеді і енергійне плавання, спортивні ігри (наприклад, футбол або хокей), перенесення тягарів понад 20 кг або серйозні земляні роботи в полі.

Рівень інтенсивності для більш стандартизованого обліку вимірюється в одиницях МЕТ: це відношення рівня метаболізму людини при фізичних навантаженнях до рівня його метаболізму в стані спокою. Один МЕТ – це кількість енергії, яка витрачається в стані спокою, рівне спалювання 1 ккал/кг/годину. Вправи помірної інтенсивності, за визначенням ВООЗ, змушують рухатися досить швидко або енергійно, щоб спалювати в три-шість разів більше енергії у хвилину, ніж при стані спокою (від 3 до 6 МЕТ), а високоінтенсивні — більш ніж у шість разів (тобто, більше шести МЕТ).

У своєму аналізі дослідники розглянули дані по дев’яти роботах, де опитувані давали самозвіт за рівнем фізичних навантажень і розглядався зв’язок між цим рівнем і захворюваністю 15 видами раку.

Вони виявили, що при дотриманні прости рекомендацій за рівнем помірно-інтенсивних фізнавантажень (від 7,5 до 15 годин MET в тиждень, то є ті самі дві з половиною години і більше) ризик захворіти на п’ятнадцять видів раку статистично знижувався. При цьому для деяких видів раку вчені знайшли залежність виду «доза — відповідь»: чим більше годин MET, тим більше було зниження ризику. Для деяких інших залежність від наявності достатнього рівня активності була важлива для зниження ризику, але збільшення кількості/інтенсивності вправ далі не призводило до відповідного зменшення ризику.

Фізична активність виявилася пов’язана з більш низьким ризиком розвитку раку товстої кишки у чоловіків (8% для 7,5 годин на тиждень; 14% для 15 годин на тиждень), раку молочної залози у жінок (6-10%), раку ендометрія (10% – 18%), рак нирки (11-17%), мієлома (14-19%), рак печінки (18-27%) та неходжкінська лімфома (11-18% у жінок). Дозозалежна відповідь була лінійна за формою для половини асоціацій і нелінійною для інших.

Вчені відзначають, що для більш точних і загальних даних потрібно більше досліджень. З мінусів даного метааналізу вони відзначають неповноту перевірених видів раку (їх, зрозуміло, набагато більше ніж п’ятнадцять), недостатнє етнічне розмаїття вибірки, недостатність диференціації за видами активності та облік активності на базі власної оцінки випробуваних.

Однак, результати показують, що рекомендовані рівні активності справляють істотний вплив на ризики онкозахворювань. Вони можуть служити підставою для профілактичних рекомендацій та пошуку найбільш ефективних програм у майбутньому. На сьогодні, як зазначає доктор Альпа Патель, рекомендований рівень навантажень грунтується на впливі при таких хворобах як діабет або серцево-судинні захворювання. Дані метааналізу свідчать, що рак теж слід ввести в список.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button