Земля

Вчені створили базу даних найнебезпечніших льодовикових вулканів

Щоб передбачити небезпечну гляціовулканічну активність, дослідники створили нову базу даних найнебезпечніших льодовикових вулканів. Вона об’єднує існуючі глобальні дані по крижаних вулканів і новітні дослідження.

Льодовикові вулкани являють собою унікальну небезпеку для людства. Коли розпечена лава зустрічається з щільними шарами льоду, вивільняється величезна кількість енергії. Це призводить до неконтрольованих селів, гігантських хмар попелу і пари й проривів льоду. Льодовикові вулкани відрізняються від «крижаних вулканів», які утворюються при відповідному поєднанні погодних умов, коли рухомі під крижаною кіркою хвилі пробиваються крізь її тріщини.

Нове дослідження, представлене Інститутом Землі Колумбійського університету та опубліковано в Global and Planetary Change. Його дані дозволяють виявити найнебезпечніші льодовикові вулкани у світі.

Для створення бази вулканологи зібрали дані про місцезнаходження вулканів і історії їх вивержень. Гляціологи, в свою чергу, об’єднали відомі дані про розташування, товщини і обсяг льодовиків. Щоб виявити реальну небезпеку крижаних вулканів для населення, дослідники з’ясували, скільки людей живе біля кожного з них.

Використовуючи створену ними базу даних, вчені класифікували вулкани. «Ми склали рейтинг вулканів на основі кількості зареєстрованих вивержень, кількості людей, що живуть поруч з ними, і обсягу льоду», – пояснює Вільям Кохтіцкі, початківець гляціолог і учасник дослідження.

Це перша база даних і географічна інформаційна система (ГІС), що відображає глобальні дані про льодовики і вулкани. При її складанні автори використовували Смітсонівського базу даних про глобальний вулканізм і Реєстр льодовиків Рендольфа .

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button