Земля

Зграї комах можуть накопичувати електрику як грозові хмари

Вчені оцінили величину зарядів, які накопичують зграї літаючих комах. Кожне з них вносить лише невеликий внесок, але при достатній численності і щільності вони можуть впливати на атмосферну електрику не слабкіше грозової хмарності.

©Sam England

Атмосферна електрика пов’язана далеко не тільки з громом і блискавками. Повітря наповнюють електричні поля різного походження. Вони впливають на формування крапель хмарності, а павуки здійснюють далекі польоти, використовуючи слабкі заряди на нитках своєї павутини. Комахи несуть їх на своєму тілі і, якщо збираються великими зграями, можуть надавати на атмосферну електрику істотний вплив, порівнянне з внеском небіологічних факторів. До такого висновку прийшли біологи з Брістольського університету, стаття яких опублікована в журналі iScience.

Еллард Хантінг (Ellard Hunting) і його колеги спиралися на раніше отримані дані про статичний заряд, який здатні накопичувати комахи. Залежно від розмірів тіла, його величина становить від мільярдної до трильйонної частки кулона. Само по собі це зовсім незначно, проте на помірних висотах — до п’яти кілометрів — комахи можуть збиратися в досить численні зграї, і їх заряди складаються до куди більш істотних величин. Їх вчені оцінили за допомогою комп’ютерного моделювання.

Крім того, автори проводили вимірювання атмосферних електричних полів як у присутності численних бджолиних роїв, так і без них. Робота показала, що наявність зграй комах може змінювати електричні поля на величину від сотень до тисяч вольт на метр висоти. Ці цифри можна порівняти з величинами, характерними для небіологічних процесів накопичення зарядів, включаючи грозову хмарність. Більш того, зі збільшенням чисельності зграї і її щільності вони ще більше ростуть.

Зокрема, величезні скупчення сарани, які можуть налічувати десятки мільйонів особин і охоплювати сотні тисяч квадратних кілометрів, змінюють електричні поля в повітрі особливо помітно. Такі зграї літаючих комах можуть впливати не тільки на поведінку інших комах, руху мікрокрапель води і частинок пилу, але навіть на утворення хмарності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments