Наука

Вчені відкрили фермент, що розкладає пластик

Пластик буває різних видів з різними характеристиками, але головне, що це найбільш міцний, довговічний і поширений матеріал з тих, що вироблені людиною. Але така довговічність має свої наслідки, такі як жахливі сміттєві плями в океанах. І тепер вчені несподівано відкрили фермент, який розкладає пластик.

Дослідники розробили фермент, що розкладає поліетиленовий терефталат, той самий тип пластику, з якого зроблені пластикові пляшки для води.

Зрозуміло, що такий пластик дуже поширений, і більше мільйона пляшок продається кожен рік, так що якщо ми навчимося його розкладати, то це дійсно допоможе знизити рівень забруднення природи.

Дослідники звернулися до відкриття, зробленого декілька років тому: дивної бактерії, знайденої на японських звалищах, яка якимось чином навчилася харчуватися пластиком.

Робить вона це так само, як і будь-яка інше істота перетравлює їжу — за допомогою ферменту, спеціальної молекули, яка робить певні хімічні реакції легшими. Після вивчення бактерії вчені знайшли фермент, який багато в чому схожий на фермент, що розкладає кутін, речовину, схожу на пластик. Його виділяють рослини в якості зовнішнього захисного покриття. Природно, відразу з’явилася гіпотеза, що новий фермент — це мутований варіант традиційного ферменту для кутіна.

Перевіряючи цю теорію, дослідники зуміли створити нову версію ферменту, яка працює ще краще і розкладає поліетилен на 20% швидше бактерії. Це начебто невелике досягнення, але воно показує, що фермент можна оптимізувати і далі.

Для його подальшого удосконалення знадобиться ще кілька років, і тільки тоді стане економічно вигідно використовувати фермент всередині промислових процесів. Можливо, вже через десять років проблема переробки пластику буде вирішена радикально.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button