Екологія

Вчені з’ясували, чому глобальне потепління взяло перепочинок

Нині про глобальне потепління не говорить тільки ледачий. Між тим середня температура повітря на планеті за останні 16 років практично не підвищилася.

Вчені постійно намагаються з’ясувати, чи є даний процес природним або ж має антропогенний характер, тобто залежить від діяльності людства.

Багато кліматичних моделей, які будують вчені на підставі зібраних даних, прогнозували подальше зростання температури після збільшення обсягу викидів парникових газів. Але поки вони, судячи з усього, не працюють.

foto_cikavosti_03.09.2014-09_resized

Деякі скептики, які вважають, що ніякого глобального потепління може і не бути зовсім, вказують на це і ставлять під сумнів не тільки роль парникового ефекту, але і сам факт глобальних змін. Однак більшість дослідників вважають, що ми спостерігаємо лише тимчасове затишшя. Воно навіть не суперечить потепління в довгостроковій перспективі.

Читайте також: Глобальне потепління залишить людство без їжі

В ході двох нових досліджень вчені намагалися виявити причини цієї паузи. Вони прийшли до висновку, що мають місце природні циклічні процеси, що відбуваються у Світовому океані. Ка-Кіт Тун (Ka-Kit Tung) з Вашингтонського університету в Сіетлі і його колеги вивчали циркуляцію води в Атлантиці і в південних областях навколо Антарктиди. Особливу увагу вчених привернули течії, які несуть теплі води з тропіків до високих широт. Там ці потоки остигають, опускаються на глибину і відправляються в зворотному напрямку до екватора.

З 1970-х по 1990-ті роки цей рух було відносно повільним, що дозволяло теплій воді затримуватися на поверхні досить довго. При цьому значна частина тепла передавалася повітрю, що сприяє глобальному потеплінню. Але в 1999 році течії прискорилися, і тепер вода не встигає достатньо охолонути перед зануренням в більш глибокі шари.

Тун пояснює, що швидкість течій залежить від солоності води у високих широтах. Коли потоки течуть повільно, інтенсивне випаровування призводить до збільшення їх солоності. В результаті ближче до полюсів вода стає більш щільною і тоне швидше. У якийсь момент швидкість занурення починає розганяти всю течію.

Щоб перевірити свою гіпотезу, дослідники вивчили показники океанографічних приладів, які вимірювали параметри вод океану з 1970-го року. Вчені намагалися знайти відсутнє тепло, яке за їхніми розрахунками розподіляється в глибині. Виявилося, що момент уповільнення кліматичних змін відповідає початку зростання температури океану на глибині до півтора кілометрів.

На думку авторів статті, опублікованій у виданні Science, результати дають переконливе пояснення, чому динаміка температури повітря та океану вийшла на плато після аномально спекотного 1998 року.

Професор Рето Кнутті (Reto Knutti) з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) і його колеги також шукали причини перерваного потепління.

Вони виявили вплив коливань температури верхнього шару Тихого океану, відомі як Ель-Ніньо і Ла-Нінья, на атмосферні процеси. В ході Ель-Ніньо, що в перекладі з іспанської означає “хлопчик”, нагріті води зміщуються в східному напрямку. В протилежній фазі Ла-Нінья, або “дівчинка”, потоки рухаються на захід.

Тривалість і сила кожного періоду сильно варіюється. Так вже згаданий 1998 рік був ознаменований найпотужнішою фазою Ель-Ніньо в історії спостережень. У той час як наступні фази Ла-Нінья були дещо прохолодніші від звичайного.

Крім цього вчені стверджують, що пауза у глобальному потеплінні збіглася з незвичайним зниженням сонячної активності. Звичайний одинадцятирічний цикл зниження і росту кількості сонячних плям цього разу з невідомих причин триває вже 13 років.

Читайте також: Потепління клімату в довгостроковій перспективі буде значним

Також вплив сонячного випромінювання на клімат може бути знижено після виверження ісландського вулкана Ейяфьятлайокудль в 2010 році. Велика кількість дрібних летючих частинок, які були викинуті у верхні шари атмосфери, діють як екран від сонячних променів, вважають вчені.

Автори обох робіт не бачать підстав припускати, що глобальне потепління припинилося. Судячи з усього, пауза викликана цілим комплексом природних процесів, які накладаються один на одного. Вчені вважають, що незабаром збільшення температури на планеті продовжиться.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button