Людина

Вчені з’ясували, як спека і холод впливають на чоловіків і жінок

Соціологи відкрили ще одну незвичайну відмінність між слабкою і сильною статтю, виявивши, що жінки краще справляються з математичними або словесними завданнями при високих температурах повітря, а чоловіки – в прохолодній обстановці. Їх висновки були представлені в журналі PLoS One.

“Багато людей часто помічають, що високі температури всередині приміщень подобаються жінкам помітно більше, ніж чоловікам, але всі думали, що це було просто їх особистою перевагою. Ми показали, що від температури залежить не тільки комфорт, але і продуктивність праці і старанність людини”, — розповідає Те Чанг (Tom Chang) з університету Південної Каліфорнії в Сан-Франциско (США).

В останні роки вчені активно намагаються зрозуміти, чи існує фізіологічні, еволюційні або хімічні особливості в роботі організму жінок та чоловіків, або ж якщо всі відмінності в нашій поведінці обумовлені вихованням, гормонами і культурними традиціями.

Приміром, у грудні 2013 року біологи з США з’ясували, що деякі відділи мозку у чоловіків спілкуються один з одним не так, як це роблять аналогічні регіони нервової системи у жінок і навпаки. Кілька років тому молекулярні біологи з’ясували, що сильна і слабка статті по-різному сприймають біль, і знайшли натяки на те, що чоловіки “запрограмовані” еволюцією вмирати раніше жінок.

Чанг і його колега Агне Каяскайте (Agne Kajackaite) з Берлінського соціологічного центру (Німеччина) розкрили ще одну незвичайну відмінність у фізіології чоловіків і жінок, з яким, по суті, стикався практично кожен офісний працівник, який “бореться” за доступ до пульта кондиціонера.

Каяскайте і Чанг вирішили перевірити, чи справді чоловіки і жінки відчувають холод і тепло по-різному. Для цього вони простежили за тим, як незвичайно високі і низькі температури в приміщенні впливали на розумові здібності п’яти сотень студентів.

Розділивши їх на кілька груп, вчені запрошували їх у кімнату і просили пройти серію досить простих, але тривалих тестів. Під час них добровольці повинні були вирішити кілька простих арифметичних завдань, скористатися інтуїцією або скласти максимальну кількість слів з великого набору букв.

Перед тим, як студенти заходили в приміщення, вчені змінювали налаштування на кондиціонері таким чином, що температура в кімнаті ставала або помітно вище норми, досягаючи 32 градусів Цельсія, або була дуже низькою – близько 17 градусів тепла.

Ці спостереження розкрили несподівану річ – тепло і холод діяли на чоловіків і жінок не тільки протилежним чином, але і дуже сильно впливали на когнітивні здібності представниць слабкої статі.

При низьких температурах дівчата майже в 1,5 раза поступалися хлопцям у вирішенні найпростіших завдань, тоді як при її підвищенні до 32 градусів їх показники фактично порівнювалися. Аналогічним чином, жінки явно лідирували у складанні слів, однак при 17 градусах розрив між статями” скорочувався майже до нуля.

З чим пов’язаний цей незвичайний ефект? Як припускають Чанг і Каяскайте, високі температури роблять жінок більш старанними і працездатними, що в даному випадку змушувало їх частіше намагатися вирішувати завдання і передавати відповіді експериментаторам. На чоловіків вони впливали зворотним чином, хоча і не так сильно, як на представниць прекрасної статі.

Все це, як відзначають дослідники, не тільки розкриває природу одного з найбільш частих конфліктів в офісах, але і ставить під сумнів результати багатьох експериментів, в ході яких соціологи, економісти і нейрофізіологи намагалися оцінити відмінності між чоловіками і жінками, не зважаючи на відмінності у впливі температури повітря на розум і поведінку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button