Людина

Вчені з’ясували, куди рухається еволюція чоловіків і жінок

Еволюція людства не зупинилася, і вона штовхає чоловіків у бік підвищення маси тіла і погіршення освіти, а жінок – в бік “середнього” зростання і раннього настання статевої зрілості, заявляють генетики в статті журналу PNAS.

“Ми виявили цілком очевидний зв’язок між кількістю нащадків і певними рисами анатомії та вигляду чоловіків і жінок. Приміром, чоловіки з високим індексом маси тіла виробляють більше дітей, ніж їх більш стрункі “конкуренти”. Аналогічним чином, високі жінки залишають менше дітей, ніж представниці слабкої статі з середнім зростанням”, — пишуть Петер Вісшер з університету Квінсленда в Брасбані і його колеги.

В останні роки вчені запекло сперечаються над тим, чи зупинилася еволюція людей після того, як виникли перші цивілізації та їх представники перейшли до життя у великих товариства собі подібних.

Цікаво
Деякі біологи заявляють, що біологічна еволюція Homo sapiens сповільнилася або навіть зупинилася, так як виживання індивідів і їх вірогідність продовжити свій рід стала залежати не від якості генів, а від кмітливості, багатства та соціального становища.

Інші вчені не згодні з цим, і за останні двадцять років вони провели кілька експериментів і досліджень, в рамках яких біологи перевірили, як змінювався геном людства в цілому протягом останніх століть і тисячоліть. Вони часто приводили до прямо протилежних висновків, що не додавало впевненості в тому, що еволюція продовжується або ж що вона зупинилася.

Вісшер і його колеги спробували знайти сліди природного відбору серед декількох тисяч британців, які пожертвували свою ДНК проекту Biobank. Вчених цікавило те, як різні дрібні варіації в генах та відмінних рисах анатомії і зовнішності можуть впливати на кількість їх дітей.

Проводячи таке порівняння, генетики керувалися простим принципом – гени людей, які залишають більше нащадків, мають більше шансів вижити та розповсюдитись далі по популяції, ніж ДНК чоловіків і жінок, які мають лише одну дитину або не мають дітей взагалі.

Керуючись цією ідеєю, вчені проаналізували ДНК приблизно 500 тисяч чоловік у віці від 50 до 70 років, які брали участь у дослідженнях в рамках Biobank, і виділили близько десятка рис їх зовнішності та анатомії, а також пов’язані з ними гени, які впливали на їх репродуктивний успіх.

Для цього вчені вирахували типове число дітей, характерне для даного набору британців, і зіставили його з тим, як багато потомства у людей високого зросту або низької маси тіла. Будь-які відхилення від “норми” вказали на те, що Вісшер і його команда мають справу з наслідками двох типів природного відбору – стабілізуючого або направленого.

Перший тип відбору пов’язаний з наявністю своєрідної “золотої середини”, приміром, ідеального росту жінки, власниці якого будуть мати максимальний успіх у справі продовження роду. Другий працює за принципом “більше – краще” або “більше – гірше”: чим раніше жінка народжує першу дитину, тим менше дітей у неї в середньому буває. Аналогічним чином на кількість потомства впливав рівень освіти, що підтверджує недавні висновки генетиків, які спостерігали за еволюцією жителів Ісландії.

Вивчення цих факторів, як сподіваються вчені, допоможе еволюціоністам зрозуміти, що саме сьогодні керує еволюцією людини, і які соціальні чинники, такі як бідність, доступність їжі і освіти, можуть впливати на її хід найбільше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button