Всесвіт

Вчені знайшли іншу галактику, повністю позбавлену темної матерії

Астрономи виявили в сузір’ї Волосся Вероніки другу галактику, в якій темна матерія або повністю відсутня, або існує у «невидимих» для нас кількостях. Її відкриття поглибило загадку існування подібних об’єктів, пишуть дослідники в журналі Astrophysical Journal Letters.

«Відкриття другого такого об’єкта було для нас не менш цікавим, ніж виявлення галактики DF2. Це означає, що ми не помилялися і ймовірність їхнього відкриття набагато вище, ніж ми вважали раніше. Оскільки ми не маємо поняття, як вони виникли, я сподіваюся, що відкриття DF4 приверне увагу теоретиків», — заявив Пітер ван Доккум (Pieter van Dokkum) з Єльського університету (США).

Досить тривалий час вчені вважали, що Всесвіт складається з тієї матерії, яку ми бачимо, і яка складає основу всіх зірок, чорних дір, туманностей, скупчень пилу і планет.

Перші спостереження за швидкістю руху зірок у прилеглих до нас галактиках, проведені в 70 роках минулого століття, показали, що світила на їх околицях рухаються в них з величезною швидкістю. Вона була приблизно в десять разів вище, ніж показували розрахунки на базі мас всіх зірок в них.

Причиною цього, як сьогодні вважають вчені, була так звана темна матерія – загадкова субстанція, на чию частку припадає приблизно 75% від маси матерії у Всесвіті. Як правило, в кожній галактиці приблизно в 8-10 разів більше темної матерії, ніж її видимої «кузини», і ця темна матерія утримує зірки на місці і не дає їм «розбігтися».

Рік тому Dokkum і його колеги поставили це ствердження під сумнів, виявивши галактику NGC1052-DF2, де темної матерії немає взагалі. Вони зробили це відкриття, спостерігаючи за так званими «надтемними» галактиками за допомогою «Хабла» і низки наземних телескопів.

Ці об’єкти, відкриті ван Доккумом та його колегами три роки тому, за своїми розмірами не поступаються Чумацькому Шляху і іншим великим «зоряним мегаполісам», однак кількість зірок всередині них виявилося в сотні і тисячі разів нижче норми.

Спочатку ван Dokkum і його колеги вважали, що ці галактики майже повністю складаються з темної матерії. Спостерігаючи за швидкостями руху зірок в NGC1052-DF2, вчені виявили натяки на абсолютно зворотну річ – зірок у цьому скупченні, розташованому в 60 мільйонів світлових років від Землі, темна матерія ніяк не впливала на швидкість руху світил.

Дане відкриття, як це часто буває, призвело до появи маси скептиків, які засумнівалися або в самому виявленні NGC1052-DF2, або в тому, що ця галактика дійсно виглядає так, як про це писали астрономи з Єля. Подібні звинувачення змусили команду ван Доккума паралельно приступити до повторної перевірки своїх висновків і пошуків інших подібних «світлих» галактик.

Для цього вчені отримали нові фотографії NGC1052-DF2, використовуючи інший набір телескопів, і виміряли швидкість руху скупчень зірок на околицях за допомогою більш точних методик аналізу спектру. Паралельно вони продовжили вивчення інших «надтемних» галактик, використовуючи обидві методики обчислення їх маси і кінематики зірок.

Плодом цих спостережень стало відкриття другої подібної галактики в тій же частині нічного неба, що отримала ім’я NGC1052-DF4. Вона має приблизно таку ж масу, форму і розміри, що і її «сусідка», і зірки в ній рухаються з такою ж аномально низькою швидкістю, яка була приблизно в шість разів менше, ніж передбачає класична теорія темної матерії.

Її відкриття, як підкреслює Dokkum, стало першим підтвердженням того, що NGC1052-DF2 не є якоюсь одиничною аномалією, «примхою природи», аналогів яких в космосі немає. Вивчення цих галактик і пошук їх «кузин», на його думку, допоможе вченим розкрити деякі властивості темної матерії і покаже, де його слід шукати.

Кнопка «Наверх»