Всесвіт

Вчені знайшли чорну діру, яка в 50 разів більше галактик

Дослідники з Австралії помітили величезні струмені в сусідній галактиці – виявилося, що це спалахи рекордно великої чорної діри. Вона в кілька десятків разів більше, ніж багато галактик.

Астрономи, спостерігаючи за сусідньою галактикою за допомогою потужного телескопа, виявили одну з найбільших чорних дір за всю історію спостережень. Джет, розміром в мільйон світлових років від краю до краю величезний, але, за оцінками фахівців, в 50 разів більше галактик. Прилегла галактика NGC2663 розташована по сусідству з нами і віддалена від нас всього на 93 млн світлових років. Такі чорні діри спостерігалися і раніше, але її величезний розмір і близькість до галактики роблять її унікальною знахідкою.

Астрономи з Університету Західного Сіднея спостерігали за нею за допомогою звичайного телескопа і побачили овальну форму типової еліптичної галактики. Але, спостерігаючи за галактикою за допомогою супертелескопа Australian Square kilometre Array Pathfinder (ASKAP), керованого організацією наукових і промислових досліджень Співдружності (CSIRO), вони виявили щось незвичайне.

Аналізуючи радіохвилі, записані телескопом, астрономи виявили струмінь матерії, викинутої з галактики центральною чорною дірою. У дослідженні «еволюційна карта Всесвіту» (EMU) астрономи відзначили, що матерія між галактиками відштовхується від сторін струменя. Було встановлено, що це схоже на ефект, який спостерігається в реактивних літаках.

Коли вихлопний шлейф проривається крізь атмосферу, навколишній тиск штовхає його з боку в бік. Це, в свою чергу, призводить до розширення і стиснення струменя, змушуючи її пульсувати в міру руху. Пульсація проявляється у вигляді регулярних яскравих плям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button