Людина

Спека знижує мозкову активність на 13 % — дослідження

Екстремальна спека може мати серйозні наслідки для здоров’я населення та є основною причиною смерті від усіх метеорологічних явищ у США. Хоча наслідки сильної спеки для здоров’я добре задокументовані, на сьогодні більшість досліджень зосереджені на вразливих групах населення, і зазвичай ці дослідження використовують записи зовнішньої температури.

Оскільки дорослі в США проводять 90 % часу у приміщенні, науковці з Гарварда поставили собі мету з’ясувати вплив температури у приміщенні на самопочуття.

Для цього дослідники відстежили 44 студентів підліткового та юного віку, які проживали в кімнатах гуртожитків. 24 студенти проживали в сусідніх шестиповерхових будинках, які були побудовані на початку 1990-х років і мали кондиціонер. Решта 20 студентів жили в малоповерхівках 1930–50-х років, де не було кондиціонерів. Дослідники обладнали кімнату кожного студента приладом, який вимірював температуру, рівень вуглекислого газу, вологість і рівень шуму, а також відстежував їхню фізичну активність і режим сну за допомогою портативних пристроїв.

Дослідження тривало 12 днів поспіль. Перші п’ять днів була сезонна температура, потім п’ятиденна хвиля спеки, а потім дводенна «перезарядка». Щодня студенти проходили два когнітивні тести на своїх смартфонах одразу після пробудження.

Результати показали, що під час теплової хвилі студенти у будинках без кондиціонерів гірше виконували тести, ніж студенти в гуртожитках із кондиціонером. Під час теплової хвилі студенти у будинках без кондиціонерів витрачали на 13,4 % більше часу на тести кольорових слів і мали на 13,3 % нижчі показники математичного тесту у порівнянні з учнями з кондиціонованих кімнат.

Цікаво, що найбільш суттєва різниця в когнітивних функціях між цими двома групами спостерігалася у період перезарядки, коли температура надворі почала падати, але температура в гуртожитках без кондиціонера залишалася підвищеною.

«Температура у приміщенні часто продовжує підвищуватися навіть після того, як зовнішня температура спадає, створюючи хибне враження, що небезпека минула, коли приміщення залишається перегрітим.

У регіонах світу з переважно холодним кліматом будівлі були спроектовані для збереження тепла. Ці будівлі важко пропускають тепло у спекотні літні дні та в умовах мінливого клімату породжують перегрітість приміщення», — сказав Джозеф Аллен, доцент кафедри оцінки впливу та співдиректор Центру клімату, здоров’я та глобального середовища при Гарвардській школі, один зі старших авторів дослідження.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button