Людина

Вічна молодість не за горами: знайдено механізм біологічного годинника людини

Каліфорнійські вчені виявили біологічний годинник в геномі людини. Тепер завіса таємниці процесу старіння можливо не тільки відкриється, а й взагалі зникне, поступившись місцем вічній молодості. Незважаючи на розвиненість сучасних технологій, ученим досі не вдавалося однозначно відповісти на питання, чому людський організм старіє.

Принцип роботи «механізму» біологічних (внутрішніх) годин раніше вчені пов’язували з різними фізіологічними процесами – виділення слини, гормональні особливості організму, але тепер дослідники вперше виявили дійсно подобу «вбудованих» годин, які оцінюють ступінь зношеності того чи іншого людського органа, тканин і клітин людини, і їх вік.

biolohichnyi_hodynnyk_500

Крім того, було встановлено, що деякі тканини тіла, наприклад, молочної залози у жінок, старіють швидше, ніж увесь інший організм.

Отже, рецепт вічної молодості, мабуть, вже не за горами. Але для початку зупинки процесу старіння вченим необхідно визначити метод вимірювання біологічного віку клітин організму. Чим і займалися вчені Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса з 2009 року.

Читайте також: Вчені розкрили механізм роботи біологічного годинника

Один з дослідників професор Стів Хорват (Steve Horvath) для розробки «годин» зосередився на процесі хімічної зміни ДНК-метилування.

Як каже Хорват, він підібрав близько 8000 зразків тканин і клітин з 51 типу, узятих з різних органів організму, і проаналізував, як вік людини впливає на рівень метилування ДНК з моменту ембріонального розвитку і до 101 року.

Для фіксації змін, що відбуваються учений встановив свого роду «нульовий меридіан» в 353 маркерах, які змінюються з віком і присутні по всьому тілу подібно до того, як залишаються кола в стовбурі дерева, при зрізі якого за їх кількістю визначають вік дерева.

У процесі тестування ефективності годин вчений порівнював біологічний вік тканини і хронологічний вік людини, у якої були взяті відповідні зразки.

І багаторазові повторення експерименту показали, що годинник неодноразово виявлялися абсолютно точними. Це дуже схвилювало дослідника і, за словами Хорварт, він навіть був приголомшений отриманими результатами. Про що й поспішив поділитися з світом.

Проте варто відзначити, що збіг годин біологічного віку тканин і віку людини спостерігалося не завжди.

Так, вчений відкрив той факт, що тканини молочної залози жіночого організму старіють швидше, ніж сама жінка, а саме: навіть найздоровші тканини грудей приблизно на 2-3 роки старші за інші частини тіла жінки.

У своєму дослідженні професор Хорват розглянув також плюрипотентні стовбурові клітини, тобто науково змінені. У результаті з’ясувалося, що щодо віку організму все нові стовбурові клітини є немов новонародженими.

Тобто процес трансформації клітин людського тіла в плюрипотентні стовбурові клітини скидає біологічний годинник до нуля, що доводить можливість вченими «переводу» біологічного годинника організму і встановлення їх на нульову позначку.

Також Хорват встановив і ще один важливий факт – швидкість роботи годин прискорюється або сповільнюється в залежності від віку людини. Таким чином, найшвидший хід годинника спостерігається в період дитинства, а років до 20 хід годинника сповільнюється і фіксується на одній постійній швидкості.

Читайте також: Депресія ламає біологічний годинник на генному рівні

І ще одним, мабуть, не менш важливим відкриттям Хорварта стало те, що клітини організму новонароджених дітей з генетичним захворюванням, що викликає передчасне старіння, є абсолютно нормальними, що відображає реальний хронологічний вік клітин.

Логічно було б припустити, що в подальших планах учених вивчення не тільки процесу зупинки біологічних годин, але й, можливо, їх зворотний запуск.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button