Здоров'я

Відомий антибіотик може вилікувати хворобу, що виникає при укусі кліщів

Кожного з нас хоча б раз у житті кусали ці маленькі, але вкрай неприємні створіння — кліщі. Будучи носіями бактерій роду Borrelia, які, незважаючи на свою настільки благородну назву, здатні вражати нервову систему людини, її серце, шкіру і суглоби, кліщі щорічно заражають понад 300 000 людей на планеті. У людства вже зовсім скоро може опинитися на одну проблему менше: вчені створили унікальний препарат, здатний впоратися навіть з найбільш стійкими штамами збудників бореліозу або хвороби Лайма (саме ці захворювання передаються за допомогою укусу кліщами). Новий засіб, заснований на антибіотику азлоциліні, допомагає при лікуванні не тільки основного захворювання, але також і ряду інших інфекцій, повідомляє nature.com. Яким же чином антибіотику вдається перемогти захворювання, від якого раніше не існувало лікування?

Известный антибиотик может вылечить болезнь, возникающую при укусе клещей
Хвороба Лайма або бореліоз — важке захворювання, від якого довгий час не існувало будь-якої вакцини

Чи можна вилікувати бореліоз?

Весняний період часто асоціюється у нас з пікніками на свіжому повітрі, довгими прогулянками на природі та іншими видами відпочинку просто неба. Головною небезпекою в цей приємний час є кліщі — потенційні переносники деяких небезпечних захворювань, головним з яких вважається бореліоз або хвороба Лайма. Хоча довгий час від цього захворювання не існувало будь-якої вакцини, хворобу можна було перемогти на ранніх стадіях за допомогою антибіотиків, проте навіть у разі їх застосування, до 20% всіх хворих були змушені страждати від важких симптомів бореліозу ледь не все своє життя. Так, починаючи з простого почервоніння шкіри в місці укусу, захворювання поступово прогресує по мірі розширення плями. Через деякий час після зараження, у хворого з’являються основні симптоми хвороби Лайма, які проявляються у втраті чутливості і рухової активності, а також у порушеннях зору і навіть серозному менінгіті.

Известный антибиотик может вылечить болезнь, возникающую при укусе клещей
Кліщі є основними переносниками хвороби Лайма у природі

Хоча те, чим саме викликаний довгий перебіг хвороби залишається все ще достеменно невідомим, вчені вважають, що всьому виною є стійкі до звичайних препаратів штами збудника хвороби. Бажаючи підтвердити або спростувати дану теорію, дослідники зі Стенфордського університету вирішили перевірити понад 8000 різних хімічних сполук, 50 з яких були надалі відібрані для створення вакцини не тільки для лікування хвороби Лайма, але і інших небезпечних інфекцій. Однією з підібраних речовин виявився так званий азлоцилін, який найчастіше застосовується для лікування перитоніту, пневмонії, інфекцій нирок та сечовивідних шляхів.

Для перевірки властивостей антибіотика, автори дослідження випробували азлоцилін на мишах, і, результат експерименту показав, що поширений антибіотик дійсно допомагає впоратися з симптомами бореліозу, роблячи це набагато ефективніше звичних сучасній медицині засобів. Іншим дуже важливим фактором вибору азлоциліну стало і те, що речовина має менше побічних ефектів у порівнянні з її аналогами.

Известный антибиотик может вылечить болезнь, возникающую при укусе клещей
Випробувана на мишах ліки проти бореліозу має мінімум побічних ефектів

З-за того, що один з найбільш часто застосовуваних для лікування бореліозу антибіотиків — доксициклін — показав свою нездатність до знищення небезпечних мікроорганізмів, новий засіб може допомогти в боротьбі навіть з найбільш стійкими штамами. Іншими ліками проти патогенних мікробів може бути і цефотаксим — антибіотик, який застосовується для лікування менінгіту, пневмонії та інших інфекцій дихальних шляхів. Перш ніж випускати поліпшені версії антибіотиків у продаж, автори дослідження планують підтвердити результати своїх експериментів у дослідах на тваринах.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button