Земля

Відомому гейзеру загрожує посуха: вчені досліджували «скелети» дерев (відео)

У теплішому та сухішому кліматі грунтові води, які живлять найвищий активний гейзер Єллоустоуна, можуть скоротитися, що призведе до менш частим виверженням і навіть вимирання.

Image by Mike Goad from Pixabay

За словами вчених, гейзер Steamboat Єллоустонського національного парку — найвищий активний гейзер на Землі — може стати жертвою зміни клімату і перестати вивергатися в міру того, як регіон все більше страждає від посухи.

Нове дослідження показало, що в міру зростання температури і зниження кількості опадів на американському Заході запаси грунтових вод під національним парком виснажуються. Їх стає недостатньо для живлення культового гейзера.

На відміну від гейзера Old Faithful Єллоустона, який «вибухає» 20 раз в день, Steamboat не викидається за передбачуваним графіком і страждає від періодів посушливості, які тривають від трьох до 50 років.

Щоб зрозуміти, чому гейзер пересихає, дослідники вивчили «скелети» дерев, які ростуть навколо вентиляційного отвору гейзера.

Коли Steamboat викидається, водяний «спрей» покриває навколишню зелень тонким шаром кремнезему. Цей мінерал знаходять в вулканічних породах, які утворюють гейзери. Силікадні зливи душать дерева, які ростуть в межах 30 метрів від жерла. У підсумку, вони відмінно фіксують історію гейзера, пояснюють вчені. Свої висновки вони опублікували в журналі Geochemistry, Geophysics, Geosystems.

Вода, яка викидається з гейзера, багата кремнеземом. Коли він опускається на дерева з водою, то забиває шляхи, які дозволяють деревам дихати, фотосинтезувати і рости.

Спрей вбиває прилеглі дерева і створює захисний бар’єр від бактерій і грибків, які, в іншому випадку, розкладали б деревину. Дерева в Єллоустоуні, як правило, не живуть більше 300 років. Але вибухи гейзера зберігають їх дерев’яні конструкції протягом століть.

Тому «стрічки» дерев, які росли біля вентиляційного отвору, показують тимчасові інтервали, коли гейзер не викидався. Дослідники проаналізували радіовуглецеві останки рослин, які перебували в межах 14 м від жерла і виявили три періоди зростання — в кінці XV століття, середині XVII століття і кінці XVIII століття. Потім вони зіставили ці періоди з регіональними кліматичними рекордами і виявили, що посушливі періоди Steamboat збігаються з періодами посухи.

Зміна погодних умов і екстремальних температур, пов’язаних зі зміною клімату, може погіршити ситуацію і гейзер може перестати вивергатися зовсім.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button