Всесвіт

Виявлена мертва зірка, яка відлітає геть з Галактики (відео)

Астрономи виявили нейтронну зірку, яка рухається швидше, ніж 99% її “колег”. Тут, втім, варто обмовитися: з тих, чиї швидкості були виміряні. Проте, вона мчить в космічному просторі зі швидкістю чотири мільйони (!) кілометрів у годину. Виходить, дистанцію між Землею і Місяцем об’єкт покрив би за шість хвилин.

Об’єкт PSR J0002+6216 знаходиться на відстані близько 6500 світлових років від Землі в сузір’ї Кассіопеї. Він відноситься до гамма-пульсарів: за мить він ще й встигає 8,7 раза обернутися навколо своєї осі. При кожному обороті дивного тіла в полі зору гамма-телескопа Fermi потрапляє промінь жорсткого випромінювання, яке випускається згаслою зіркою. Для спостерігача це схоже на періодично блимаючий маяк.

PSR J0002+6216 був відкритий у 2017 році в рамках ініціативи Einstein@Home. Учасники цього проекту завантажили на свої комп’ютери спеціальний додаток. Коли користувач не працює на своєму пристрої, ПЗ викачує і обробляє дані орбітального гамма-телескопа Fermi, а результати відправляє вченим. Завдяки учасникам програми, чиї комп’ютери в сукупності подарували проекту вже десять тисяч років машинного часу, відкрито 25 гамма-пульсарів.

Виявивши, що в цій точці неба ховається такий об’єкт, фахівці наново проаналізували дані спостережень за попередні 10 років. Це дозволило їм визначити надзвичайну швидкість небесного тіла.

Придивившись до об’єкта за допомогою радіотелескопів, астрономи виявили, що він знаходиться всього в 53 світлових роках від центру залишку наднової CTB 1. Крім того, виявилося, що у PSR J0002+6216 є “хвіст” з речовини, витягнутий якраз в напрямку цього залишку.

Як вважають дослідники, цей “хвіст” – ударна хвиля, яка утворилася із-за швидкого руху пульсара через міжзоряне середовище. Він згрібає перед собою газ, як бульдозер.

Згідно з гіпотезою астрономів, наднова CTB 1 вибухнула приблизно 10 тисяч років тому. Хвиля від вибуху наздогнала PSR J0002+6216, який розташовувався неподалік і штовхнула його, як гарматне ядро.

По масі нейтронна зірка не поступається звичайній, а за розміром можна порівняти з Землею, тобто набагато менше рядового світила. Важкий компактний “снаряд”, набравши швидкість, скидав її не так ефективно, як інші продукти вибуху, і зрештою обігнав вибухову хвилю, вийшовши за межі залишку наднової.

Однак дещо в цьому ланцюгу подій залишається неясним. Звичайного вибуху наднової не вистачило б потужності, щоб надати прилеглій нейтронній зірці таку швидкість (уп’ятеро більшу, ніж у середнього пульсара!). Вона настільки велика, що рано чи пізно об’єкт покине Галактику.

Зараз вчені працюють над поясненням цього факту. Можливо, спалах була асиметричним: саме тоді у бік PSR J0002+6216 могла бути спрямована надзвичайно велика частина енергії.

“Подальше вивчення цього об’єкта допоможе нам краще зрозуміти, як цей вибух міг розігнати нейтронну зірку до такої високої швидкості”, – говорить співавтор роботи Франк Шінцель (Frank Schinzel) з Національної радіоастрономічної обсерваторії США.

Наукова робота авторів прийнята до публікації у виданні Astrophysical Journal Letters.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments