Всесвіт

Виявлена «планета-сирота» розмірами не більше Землі

Астрономи повідомили про відкриття OGLE-2016 BLG-1928 – найменшої з «планет-сиріт», які вільно летять між зірками.

©Jan Skowron, Astronomical Observatory, University of Warsaw

Переважна більшість відомих нам планет гравітаційно пов’язані зі своїми зірками й рухаються по орбітах навколо них. Однак зрідка виявляються і самотні « планети-сироти», які вільно летять по міжзоряному просторі. Вважається, що такі об’єкти були викинуті зі своїх систем в результаті будь-яких катастроф або гравітаційних взаємодій. Можливо навіть, що щось подібне сталося колись в нашій Сонячній системі, позбавивши її цілої планети-гіганта.

Дотепер список відомих планет-сиріт (і кандидатів) налічує всього 22 об’єкти. Однак передбачається, що насправді Галактика має мільярдами, а то і трильйони таких тіл. Але спостерігати їх вкрай складно, адже, на відміну від звичайних планет, такі тіла не можна помітити по впливу на материнську зірку або її випромінювання. Для цього доводиться використовувати ще тонкіші методи, такі як мікролінзування – спотворення світла далеких об’єктів, на тлі яких проходить темна гравітаційна маса. Чим легше і компактніше планета, тим складніше це помітити.

© Jan Skowron, Astronomical Observatory, University of Warsaw

Подібні спостереження проводяться, зокрема, проєктами OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) і KMTN (Korean Microlensing Telescope Network), на рахунку яких по кілька виявлених планет-сиріт. А недавно учасники обох колаборацій повідомили про нового кандидата – OGLE-2016 BLG-1928. Вчені називають його найменшою з відомих планет – розміром з Землю або навіть менше. Про це розповідається в статті, представленої у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів ArXiv.org.

Варто сказати, що мікролінзування тривало всього 41,5 хвилини, дозволивши зібрати лише 11 спостережних точок з OGLE і ще чотири – з KMTN. В результаті повністю виключити присутність у OGLE-2016 BLG – 1928 материнської зірки можна лише на дистанції до 8 а.о. (відстаней від Землі до Сонця).

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button