Екологія

Потепління перетворить південь США в пустелю

Подальше зростання середньорічних температур зробить багато пустельних регіонів Сполучених Штатів, в тому числі знамениту Долину Смерті, ще більш позбавленої життя і води. До такого висновку прийшли геологи, що опублікували свої прогнози в журналі Science Advances.

“Ми показали, що рівень опадів в Долині Смерті і на всьому південному заході США дуже сильно залежить від активності штормів в Тихому океані. Це робить цей регіон вкрай вразливим і чутливим до змін клімату. Поточні прогнози вказують на те, що шторми змістяться на північ, що різко зменшить рівень опадів в майбутньому”, — розповідає Кейтлін Вендт (Kathleen Wendt) з університету Інсбрука (Австрія).

Одним з наслідків глобального потепління вважаються так звані “екстремальні погодні явища” – періоди аномальної спеки взимку або холоду влітку, хвилі спеки, тижневі проливні дощі, посухи та інші феномени, пов’язані з “неправильною” погодою.

Частота подібних явищ у майбутньому буде тільки зростати по мірі подальшого розвитку глобального потепління, і вони будуть охоплювати все більші території. Це призведе, як показують розрахунки західних кліматологів, до різкого збільшення смертності – кожен “зайвий” градус спеки влітку буде підвищувати число померлих людей на 5%.

Вендт і її колеги з’ясували, як поточне глобальне потепління вплине на один з найбільш спекотних і смертоносних куточків Землі сьогодні, знамениту Долину Смерті, розташовану на кордоні Невади і Каліфорнії, вивчаючи сталактити, сталагміти та відкладення на стінах однієї з її напівзатоплених печер, “Ями диявола”.

Всі ці структури складаються зі своєрідних “річних кілець”, чия товщина, хімічний та ізотопний склад безпосередньо відображають те, як багато води потрапляло в печеру в різні епохи їх формування. Відповідно, їх можна використовувати як своєрідний кліматичний “літопис”, що відображає коливання температур і рівня опадів протягом дуже довгого часу.

В “Ямі диявола”, як розповідає Вендт, її команді вдалося знайти особливо стародавні шари відкладень, які формувалися протягом останніх 350 тисяч років. Використовуючи ці нарости та інші природні “літописи”, вчені спробували з’ясувати, які фактори найбільше впливали на рівень опадів і температури в Долині смерті в минулі епохи і диригують ними сьогодні.

Потепление превратит юг США в пустыню
Печера “Яма диявола” в Долині Смерті

Виявилося, що рівень ґрунтових вод і опадів в Долині Смерті і на всьому південному заході США різко змінювався в минулому, прямуючи на десятки метрів і сотні міліметрів вгору і вниз. При цьому з’ясувалося, що сучасна Долина Смерті була помітно більш доброзичливою для флори і фауни, ніж в далекому і навіть недавньому минулому, приблизно 20, 140, 220, 350 тисяч років тому, коли рівень ґрунтових вод був нижче сучасного на 8-10 метрів.

Ці різкі зниження рівня опадів, як відзначають вчені, супроводжувалися двома процесами – різким потеплінням клімату і пов’язаними з ним зрушеннями в характері руху вітрів в приполярних регіонах Атлантики і Тихого океану.

Щось схоже, за словами Вендта і її команди, може відбутися найближчим часом, якщо глобальне потепління буде безперешкодно нарощувати свої обороти. У такому випадку багато посушливих регіонів на півдні США стануть пустелями, а Долина Смерті дійсно перетвориться в місце, повністю позбавлене життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments