Екологія

Вікно для порятунку коралових рифів у світі швидко закривається, тривожаться вчені

Вперше міжнародна команда дослідників виміряла зростаючу швидкість знебарвлення коралів за останні чотири десятиліття. У дослідженні наголошується різке скорочення розриву між парами відбілюючих подій, що загрожує майбутньому існуванню цих знакових екосистем і засобів до існування багатьох мільйонів людей.

«Час між відбілюючими подіями в кожному місці зменшилося в п’ять разів за останні 3-4 десятиліття — з одного разу в 25-30 років на початку 1980-х років до середнього рівня раз на шість років з 2010 року. До 1980-х років масове відбілювання коралів було нечуваним навіть під час сильних умов Ель-Ніньо, але тепер повторювані напади відбілювання в регіональному масштабі і масова смертність коралів стали новою нормою в усьому світі, оскільки температури продовжують рости», — говорить провідний автор Террі Хьюз, директор Центру передового досвіду досліджень коралових рифів (Coral CoE).

Дослідники повідомляють, що температури в тропічному морі сьогодні більш теплі, ніж в середньому, порівняно зі звичайними умовами Ла-Нінья, ніж 40 років тому в періоди Ель-Ніньо.

Відбілювання коралів — це реакція стресу, викликана впливом коралових рифів на підвищені температури океану. Коли відбілювання є серйозним і тривалим, багато корал гинуть. Потрібно, принаймні, десятиліття, щоб замінити навіть найдинамічніші види, повідомляють вчені.

Рифи вступили в особливу епоху з переважанням людини – Антропоценом. Клімат швидко прогрівся протягом останніх 50 років, в результаті чого Ель-Ніньо небезпечний для коралів, і тепер учені спостерігають появу відбілювання кожне спекотне літо. Наприклад, Великий Бар’єрний риф тепер відбілюється чотири рази з 1998 року, що завдає безпрецедентної шкоди екосистемі австралійського узбережжя. Тим не менш уряд Австралії продовжує підтримувати викопне паливо.

«Ми сподіваємося, що наші результати допоможуть стимулювати більш швидкі дії, необхідні для скорочення викидів парникових газів в Австралії, США та інших країнах», — говорить професор Хьюз.

Кнопка «Наверх»