Земля

Виявлений найдавніший матеріал на Землі

Учені недавно змогли визначити найбільш древній матеріал на Землі — космічний пил віком… сім мільярдів років! Його знайшли у великому метеориті, що впав на нашу планету півстоліття тому.

Обнаружен старейший материал на Земле

Мова йде про Мурчисонський метеорит — масивний (приблизно 100-кілограм) камінь, який впав недалеко від села Мурчисон, штат Вікторія, Австралія, 28 вересня 1969 року. Новий аналіз метеорита показав, що він містить безліч «досонячних» частинок різного віку — серед них є ті, що старше нашого Сонця, що сформувався 4,6 мільярда років тому, приблизно на чотири мільйони років, і ті, що старше зірки приблизно на три мільярди років.

У земних каменях досонячних частинок не виявляли; це пов’язано з тим, що будь-який подібний пил, зібраний Землею в процесі формування, був трансформований тектонікою плит, вулканізмом та іншими планетарними процесами. При цьому астероїди при формуванні також можуть збирати давній, міжзоряний пил, причому вони звичайно не зазнають серйозних змін, так що дані частинки пилу можуть зберігатися протягом тривалого часу; астероїд, який викликав Мурчисонський метеорит, як раз містив такий пил.

Як зазначається, зазвичай досонячні частинки в довжину досягають близько мікрона, однак частинки, вивчені в новому дослідженні, були набагато більшими — складаючи в довжину від двох до 30 мікронів. Філіп Хек (Philipp Heck), провідний автор роботи зазначив, що дані частки (жартома) називали «брилами» — їх можна було побачити в оптичний мікроскоп.

Як з’ясували вчені, більшість таких частинок — приблизно 60% — датуються приблизно 4,6-4,9 мільярдів років. Вчені припускають, що це пов’язано з активним зореутворенням в нашій Галактиці, що сталося близько семи мільярдів років тому.

Робота, присвячена новому дослідженню, опублікована в журналі PNAS. Коротко про результати повідомляє портал LiveScience.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть