Всесвіт

Вода на Марсі пропала не через вуглекислий газ. Вчені перевірять інші гіпотези

Дослідження, опубліковане в Science Advances, показало, що зникнення води на Марсі не було пов’язано зі зміною кількості вуглекислого газу в атмосфері, як раніше припускали вчені. Є кілька альтернативних теорій. Розібратися, яка з них правильна, допоможуть марсіанські місії.

Група дослідників під керівництвом геофізика Едвіна Кайта з Чиказького університету використовувала супутникові знімки, щоб скласти карти течії марсіанських річок. Аналіз перетину слідів, залишених потоками, допоміг вченим розібратися, як змінювалася водна поверхня Марса з плином часу. Дослідники моделювали різні варіанти зміни клімату, щоб зрозуміти, які фактори могли сформувати таку картину.

Численні попередні дослідження показали, що Марс раніше був покритий річками, русла яких досі видно на поверхні планети. Близько 3 млрд років тому всі вони висохли, але вчені досі не знають, що тоді сталося.

Як відзначають автори нового дослідження, найбільшою популярністю користувалася гіпотеза втрати вуглекислого газу. Ця версія передбачає, що зникнення на Марсі парникового газу призвело до охолодження поверхні планети і втрати рідкої води.

У своїй роботі вчені моделювали вплив різних факторів, в тому числі парникових газів, поширення води і її форми, наявності снігових шапок і хмар. Симуляція показала, що зміна кількості вуглекислого газу в атмосфері Марса ніяк не впливало на кінцевий результат. Це означає, пояснюють геофізики, що рушійною силою змін був не цей газ.

Є кілька альтернативних гіпотез. Наприклад, одна з теорій, яка добре відповідає моделюванню, передбачає, що високо в атмосфері Марса розташовувався шар тонких крижаних хмар, які діяли як парникове скло, утримуючи тепло на планеті. Інша можлива причина – вихід водню з надр планети. Взаємодія цього газу з діоксидом вуглецю в атмосфері могло призвести до нагрівання планети.

«Ми не знаємо, що це за фактор, але нам потрібно, щоб його було багато, щоб пояснити результати”, – говорить Кайт.

Автори дослідження входять до наукової групи марсохода НАСА Curiosity. Дослідники планують поставити перед ним нові завдання, які допоможуть розібратися в причинах зникнення води. Крім того, як додають вчені, додаткові дані може принести місія Perseverance.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button