Здоров'я

ВООЗ: вакцина від поліомієліту втратить ефективність через мутації вірусу

Вакцина від поліомієліту втратить ефективність через мутації поліовіруса, яка пов’язана з однією з раніше розроблених вакцин. До такого висновку прийшли експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), дослідження яких опубліковане в журналі Science.

Поліомієліт — заразне вірусне захворювання, що вражає головним чином маленьких дітей. Вірус передається через термічно необроблену їжу і брудну воду і розмножується в кишечнику, де може проникати в нервову систему. Він атакує нервові клітини спинного мозку і дихальної системи, після чого руйнує їх. З моменту контакту з поліовірусом зазвичай проходить від 6 до 20 днів до появи перших симптомів.

Найефективніший спосіб боротьби із захворюванням — вакцинація. Вакцини діляться на «живу» і дезактивовану: у першому типі може використовуватися як один ослаблений поліовірус, так і комбінація з декількох штамів.

На початку XXI століття вчені помітили, що один з компонентів живої вакцини, ослаблений вірус поліомієліту другого типу (OPV2), в деяких випадках почав мутувати і викликати спалахи цієї хвороби. Через деякий час OPV2 перестали використовувати для вакцинації.

Щоб перевірити, як відмова від OPV2 вплинула на вірус, вчені зібрали і вивчили зразки збудника, що з 2016 року ставали причиною захворювання поліомієлітом в різних країнах. Аналіз показав, що відмова від OPV2 дозволила значно скоротити число жертв мутованої форми ослабленого вірусу, однак поширення його продовжилося.

“Глобальні зусилля з ліквідації поліомієліту потрапили в парадоксальну ситуацію. З одного боку, поточні спалахи не можна контролювати без вакцини на основі ослабленого поліовіруса другого типу. З іншого боку, з-за цих щеплень з’являються нові мутантні версії вірусу. Ризик широкої циркуляції вірусу постійно зростає, оскільки глобальний імунітет до нього швидко знижується”, – стверджують у ВООЗ.

У зв’язку з цим ВООЗ закликає лікарів розробити нові вакцини від поліомієліту, які жодною мірою не спиралися б на OPV2.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button