Різне

Вплив планктону, що світиться, на людину і долі народів

Більшість людей живуть у своєму замкненому світі, маючи дуже туманне уявлення про довкілля та істоти, які населяють цей величезну і дивовижну кулю під назвою Земля. Пізнання про тварин найчастіше обмежуються домашніми вихованцями, горобцями, що цвірінькають за вікном, та голубами, несучими свою голубину вахту на пам’ятниках великим людям. Але для тих, хто цікавий і допитливий, світ відкриває свої таємниці, а товща вод морських і океанічних стає справжнім космосом, сяючим далекими і прекрасними зірками. Наприклад, в південних морях це светящийся планктон. До речі, крім світлячків і планктону, здатністю випромінювати світло володіють багато живх організмів, такі як риби, деякі види грибів, водорості, личинки москітів, деякі бактерії і медузи.

foto_cikavosti_28.09.2014-01_resized

Історії та легенди про планктон, що світиться

З прадавніх часів людину приводили в здивування, викликаючи зловісні передчуття, незвичайні явища на і під поверхнею води. Так, ще Христофор Колумб описував найдивніші чудеса, які він побачив на шляху в Атлантику: море дивно світилося, на водній гладі, прямо перед кораблем раптом спалахувало полум’я. Але те, що приводило найвідважніших моряків в містичний жах – планктон, що світиться, тут можна дізнатися про нього детальніше. Втім, він не так вже і безпечний, хоча окрема особина не в змозі завдати людині або іншому великому ссавцю шкоду. Велике скупчення таких мікроорганізмів виділяє достатню кількість токсинів, щоб фахівці порадили триматися від них подалі, щоб уникнути отруєння.

Планктон – збірна назва для великої кількості різних організмів з приставкою «мікро». Цей дивовижний пласт живих істот включає в себе як тварин, так і водорості і зовсім вже дивні породження морських глибин на кшталт ночісвітки. Це водорість, “що не пам’ятає рідства” – хижачка. Так її прозвали в наукових колах з легкої руки професора Заїка Віктора Євгеновича, публіциста, доктора біологічних наук, який присвятив більшу частину життя вивченню цих найдивовижніших істот.

Де можна помилуватися нічним сяйвом

Зустрітися з таким явищем, як нічне світіння поверхні океанів і морів можна в Таїланді, Криму, на Мальдівах. Загалом, мікроорганізми, що володіють здатністю до біофлюоресценціі можна знайти практично у всіх тропічних морях. У Криму світіння моря можна спостерігати в серпні-вересні, в інших морях – в період розмноження планктону, влітку і восени. В цей час освітлені плями видно навіть з орбіти планети.

Незважаючи на свої незначні, в більшій частині мікроскопічні розміри, планктон, що світиться, привніс в людську культуру цілий пласт, пов’язаний з містикою і легендами. Це воістину «гуси, що врятували Рим» хоча в даному випадку ночісвітки урятували народу не Рим, а скіфів. Існує легенда про те, як елліни вирішили напасти на мешканців Таврії в темну глуху ніч, непомітно підійшовши на човнах до берегів. Але немов боги послали знамення мешканцям прекрасного півострова – вода засвітилася молочно-синім кольором, човни стали видні, і скіфам удалося відбити напад. Ось так навіть найменші мешканці планети можуть впливати на долі не тільки людей, але цілих народів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button