Всесвіт

Вулканічна активність у верхній мантії викликає “марсотруси”

Міжнародна група дослідників показала, що рухи магми, пов’язані з вулканічною активністю в надрах Марса, можуть бути причиною повторюваних «марсотрусів», підземних поштовхів і коливань поверхні планети, схожих на землетруси. Дослідження опубліковано в Nature Communications.

Red Mars фото від KuzovlevA

Дослідники з Австралійського національного університету і Китайської академії наук виявили 47 раніше незафіксованих підземних поштовхів в районі розломів, відомих під назвою Борозни Цербера (Cerberus Fossae) на Марсі. Вчені припускають, що причиною цих «марсотрусів» стала активність магми в марсіанській мантії.

Борозни Цербера – сейсмічно активна область на Червоній планеті, що являє собою систему розломів в нагір’ї Елізій. Вчені вважають, що вік цієї території становить менше 20 млн років.

Дослідники використовували дані, отримані сейсмографом посадкового апарату НАСА InSight в 2018 році. Вчені розробили унікальний алгоритм, заснований на методі узгодженого фільтра і законі Бенфорда. Аналіз даних, отриманих за 350 солів (марсіанських днів), показав сліди раніше непомічених «марсотрусів».

Сейсмологи відзначають, що відкриті сейсмічні явища були відносно невеликими, викликали легкі струси поверхні Марса і майже не відчувалися б, якби відбулися на Землі. Проте, повторювані події в одній зоні в різний час доби показує, що сейсмічна активність на Марсі більше, ніж вважалося раніше.

Борозни Цербера. Зображення: NASA, JPL-Caltech, University of Arizona

Отримані дані, як вважають дослідники, свідчать про те, що магма в марсіанській мантії все ще активна, і саме вона викликає вулканічні «марсотруси». Дослідження спростовує колишні уявлення про те, що сейсмічна активність на Марсі викликана тектонічними силами.

Конвекція (рух потоків) в планетарних мантіях, відзначають дослідники, сприяє теплообміну на кордоні ядро-мантія, що, в тому числі призводить до формування магнітного поля.

“Сейсмічна активність на Марсі побічно допомагає нам зрозуміти, чи відбувається конвекція всередині планети. І, якщо ця конвекція відбувається, що, схоже, підтверджується нашими висновками, то повинна бути інша причина, яка перешкоджає формуванню магнітного поля», — говорить Хрвое Ткалчич, геофізик з Дослідницької школи наук про Землю Австралійського національного університету, один з авторів дослідження.

Існування життя на Землі можливе тільки завдяки магнітному полю нашої планети, яке захищає нас від космічного випромінювання, відзначають вчені. Розуміння природи магнітного поля Марса, його розвитку і того, в який момент воно зникло, має вирішальне значення для марсіанських місій і планів з колонізації планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button