Здоров'я

Виявлено зв’язок між бактеріями порожнини рота і раком кишечника

Вчені з Ірландії, Великобританії та США виявили кореляцію між присутністю певного типу бактерій порожнини рота, виявлених в пухлинах, і поширенням раку кишківника.

Колоректальний рак (в ширшому сенсі — рак кишківника) має один з найвищих показників захворюваності та смертності серед інших онкопатологій: десять відсотків вперше діагностованих випадків раку припадають саме на нього. Раніше дослідники показали, що в розвитку пухлин ключову роль відіграє стан мікробіому кишківника — сукупності всіх мікроорганізмів, колонізуючих біотоп.

Автори нової роботи — вчені з Королівського коледжу хірургів в Ірландії, школи медицини, стоматології та біомедичних наук при Королівському університеті в Белфасті (Великобританія) і Центру дослідження раку Фреда Хатчінсона в Сіетлі (Вашингтон, США) — з’ясували, що бактерії Fusobacterium nucleatum більш поширені в пухлинній тканині в порівнянні з прилеглою слизовою оболонкою. Їх висновки представлені в статті, опублікованій в журналі Gut.

Fusobacterium nucleatum-фузобактерії, що переважають серед інших сотень видів бактерій зубного нальоту. Разом з Prevotella intermedia, Parvimonas micra складають “помаранчевий” пародонтальний мікробний комплекс.

Вчені проаналізували зразки 140 жителів Північної Ірландії з раком на другій-третій стадіях і 605 пацієнтів з атласу ракового геному — міжнародного проєкту, який систематизує дані про генетичні мутації, що призводять до виникнення онкологічних хвороб. Навантаження фузобактерій визначали методом ПЛР в реальному часі після резекції пухлин. У підсумку Fusobacterium nucleatum виявили у 101 зі 140 (72 відсотка) осіб з першої групи й у 558 з 605 (92 відсотки) учасників другої групи.

Фузобактерії виявилися пов’язані з патогенезом колоректального раку, прогресуванням і відповіддю на лікування: вони інфікували пухлини, змінюючи поведінку їх клітин і надаючи шлях до поширення в інші органи.

«Ми спостерігали більш особливу поширеність Fusobacteriales у пацієнтів з мікросателітними нестабільними пухлинами. Високі рівні Fusobacteriales були пов’язані з поганим прогнозом саме в підгрупі пацієнтів з мезенхімальними пухлинами, але не з іншими молекулярними підтипами», — пишуть дослідники.

На думку вчених, єдиного підходу до лікування онкопацієнтів з Fusobacteriales і не може бути, хоча застосування антибіотиків in vivo сповільнило зростання новоутворень. Варто пам’ятати, що використання таких препаратів хворими з інфікованими фузобактеріями пухлинами обмежена, через те, що Fusobacteriales проникають глибоко в пухлинні, імунні та ендотеліальні клітини, де адаптуються і зберігаються. До того ж тривале приймання антибіотиків загрожує дисбактеріозом кишківника — це може вплинути на розвиток і результат захворювання. Тому автори дослідження рекомендують медикам надати пацієнтам можливість проходити скринінг на бактерії порожнини рота і молекулярне субтипування пухлин, щоб вчасно діагностувати такі стани.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button