Головна / Земля / Вулкани дійсно викликали найбільше масове вимирання на Землі

Вулкани дійсно викликали найбільше масове вимирання на Землі

Дослідники знайшли реальний доказ того, що саме вулкани викликали найбільше масове вимирання в історії Землі. Палеонтологи з Університету Цинциннаті і Китайського університету наук про Землю виявили поклади ртуті в древніх породах по всьому світу.

Отримані дані дозволяють припустити, що вулканічні виверження були причиною масового вимирання, яке також відоме як «Велике вимирання».

Близько 252 мільйонів років тому катастрофічні умови навколишнього середовища знищили 95 відсотків всього життя на планеті.

Результати нового дослідження свідчать про те, що виверження запалили масивні поклади вугілля, випустивши високо в атмосферу пари ртуті.

«Вулканічна діяльність, включаючи викиди вулканічних газів і спалювання органічної речовини, вивільнила ртуть на поверхню Землі», — сказав провідний автор дослідження Цзюнь Шень.

Потужні виверження сталися в межах вулканічної системи на території сучасної Центральної Росії.

«Як правило, коли відбуваються великі вибухові виверження вулканів в атмосферу викидається багато ртуті», — пояснив професор Томас Альгео.

Виверження викинули в повітря до трьох мільйонів кубічних кілометрів попелу протягом декількох років. Щоб уявити це в перспективі, виверження вулкана Сент-Хеленс у 1980 році у Вашингтоні викинуло тільки один кубічний кілометр попелу, проте попіл можна було побачити навіть в Оклахомі.

За словами професора Альгео, виверження в Росії викидали в небо стільки речовини та газу, що планета нагрівалася в середньому приблизно на 10 градусів сильніше. Він пояснив, що це викликало різку зміну клімату і як наслідок — найбільше масове вимирання видів.

Шень сказав, що розуміння цієї катастрофічної події може пролити світло на те, як глобальне потепління може призвести до ще одного масового вимирання вже в наш час.

«Викид вуглецю в атмосферу людськими істотами схожий на ситуацію в пізній Пермський період, де надлишок вуглецю був викинутий сибірськими виверженнями», — сказав він.

«Більшість біологів вважають, що ми знаходимося на порозі ще одного масового вимирання – шостого за величиною. Я теж поділяю цю точку зору», — сказав професор Альгео.

«Це буде потужний катаклізм, який завдасть шкоди людській цивілізації, тому ми повинні працювати над тим, як ми можемо мінімізувати збитки».

Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications.