Земля

WWF: технологія видобутку сланцевого газу загрожує землетрусами Європі

Технологія видобування сланцевого газу за допомогою гідророзриву підземних пластів під високим тиском загрожує землетрусами в густонаселеній Європі, заявив в п’ятницю керівник програми з екологічної політики ПЕК Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) Росії Олексій Книжніков.

foto_cikavosti_04.07.2014-021_resized

 

Раніше американські вчені з Корнельського університету та інших організацій у своєму дослідженні заявили, що не менше 20% землетрусів, що відбуваються в останні роки в американському штаті Оклахома, найімовірніше, пов’язані з видобутком газу, що виробляється методом гідравлічних розривів пластів, повідомляє науковий журнал Science.

Читайте також: Сланцеві землетруси в США можуть стати сильнішими

“Землетруси, пов’язані з видобутком нафти і газу, можливі на будь-якому континенті, в тому числі в Європі. Це залежить від геологічної будови і від масштабів впливу. Технологія гідророзриву тільки посилює вірогідність і силу землетрусів. На відміну від США, в Європі щільність населення і забудови висока, велика кількість історичних пам’яток, збільшення ймовірності землетрусів викличе масу проблем”, – сказав Книжніков.

За його словами, транскордонний сейсмічний вплив на Росію можуть надати проекти видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі на сході України та в Польщі в декількох десятках кілометрах від кордону з Калінінградською областю. Як повідомив директор Інституту економіки природокористування та екологічної політики Вищої школи економіки Олександр Солов’янов, сила такого рукотворного землетрусу може складати від 1,6 до 3,6 бала за шкалою Ріхтера.

“Навіть одноразовий гідророзрив пласта, який проводиться під тиском рідини від 500 до 1,5 тисячі атмосфер, руйнує породу поблизу продуктивної свердловини на площі в кілька квадратних кілометрів і по вертикалі на кілька сотень метрів. Скидання тиску призводить до виникнення численних мікросейсмічних явищ, ефект яких проявляється насамперед поблизу продуктивної свердловини”, – заявив Солов’янов.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button