Наука

У людському організмі відбувається зворотна еволюція

Британські медики провели дослідження, за результатами якого з’ясувалося, що невелика кістка в людському організмі, яка вважалася майже повністю втраченою в ході еволюції, стала повертатися.

Називається вона фабела, що в перекладі з латині означає «фасолька», і якщо у вас вона є, то шукати її треба з задньої сторони коліна, схованої в сухожилля. Лікарі вважають, що сенсу в ній немає ніякого — і багато людей прекрасно живуть і без неї, навіть не підозрюючи, що їм чогось бракує.

Але от невдача: якщо ви страждаєте від остеоартриту, то ймовірність того, що у вашому коліні загубилася фабела — набагато вище.

Повертається атавізм

Якщо ви не вивчали анатомію, то ні про фабелу, ні про сесамоподібні кістки, до яких вона відноситься, ніколи не чули. Це такі кісточки, які виростають всередині сухожиль та м’язів.

Медики провели широкомасштабне дослідження, вивчивши різноманітні публікації про анатомію і патології коліна за 150 років з 17 країн.

Виявилося, що за минуле століття фабела стала відростати у значно більшій пропорції населення. У 1918 році вона спостерігалась лише у 11% населення, в 2018 — у 39%.

Чому в одних людей вона є, а в інших немає?

Чому це відбувається, ніхто з впевненістю сказати не може. Можливо, хоча і не факт, що фабела послаблює тертя всередині колінного суглоба, фактично перерозподіляючи навантаження на м’язи і сухожилля.

Доктор Майкл Бертом, що очолював дослідження, зазначив, що поки що ми нічого певного про фабелу сказати не можемо — хоча б тому, що раніше нею ніхто не займався

А навіщо вона взагалі потрібна?

І тут теж однозначної відповіді немає. Фахівці кажуть, що у мавп вона іноді працює як колінна чашечка, збільшуючи механічну ефективність колінного суглоба. Однак по ходу еволюції у людиноподібних мавп і людей вона як-то залишилася не при справах і в результаті майже повністю зникла.

Об’єктивно кажучи, її повернення не несе за собою ніякої користі і лише викликає проблеми. Крім її зв’язку з остеоартритом — і знову ж таки, це тільки припущення — вона може заважати при операції із заміни колінного суглоба або викликати біль і незручність сама по собі. Питається, чому вона повернулася?

Ну, і навіщо повертатися?

Одна з теорій полягає в тому, що на це вплинула людська дієта.

Продукти стали більш калорійними, людство в масі своїй стало більш високим і більш важким, Що означає, що наші великі берцові кістки стали довшими, а наші литкові м’язи — більш великими. В результаті навантаження на людські коліна стає все більшим і більшим.

Сесамоподібні кістки, наскільки нам відомо, виростають в залежності від активності суглоба і тиску на нього. Так що теоретично можливо, що фабела виросла разом з людством.

Навіщо її вивчати?

Лікарі вважають, що це може допомогти в лікуванні різних захворювань коліна, а також здатне пролити світло на еволюцію людства в минуле століття.

Однак для початку добре було б зібрати статистику щодо гендерних переваг фабели, якщо вони є, а також відмінностей в географії її появи, і точно визначити, зустрічається вона в обох колінах або тільки в одному. Так що роботи вистачить на кілька десятиліть.

І хто знає — можливо, що ця маленька кісточка повернеться на сцену і перестане бути атавізмом.

Кнопка «Наверх»