Всесвіт

У потрійний зоряній системі знайшли планету в 15 разів більше Юпітера

Дуже великий телескоп виявив екзопланету, що ховається в системі з двох зірок і коричневого карлика.

Дуже великий телескоп (VLT) Європейської південної обсерваторії вперше показав ієрархічну систему з чотирьох об’єктів — HIP 81208. Екзопланета (Cb) в 15 разів більше масивна, ніж найбільша планета Сонячної системи, обертається навколо невеликої зірки (С). Вона в свою чергу рухається навколо більшої зірки (A), поруч з яким також обертається коричневий карлик (B).

Система HIP 81208 з двох зірок і коричневого карлика відома астрономам давно. Але існування екзопланети на орбіті меншою зірки стало несподіванкою для астрономів. У заяві Європейської південної обсерваторії відзначається, що це перша ієрархічна четверна система, відкрита за допомогою прямого спостереження.

Зоряна система HIP 81208. Система складається з масивної центральної зірки (A), що обертаються навколо неї коричневого карлика (B) і маломасивної зірки (C). У меншій зірки обертається екзопланета (Cb). Зображення: ESO / A. Chomez et al.

Маса екзопланети Cb поміщає його прямо на межу між планетами і коричневими карликами, відзначають дослідники. А самі коричневі карлики («зірки, які не відбулися») займають проміжне положення між планетами і зірками. У надрах цих субзоряних об’єктів вже можуть відбуватися термоядерні реакції, але їх потужності недостатньо для постійної світності.

Більшість екзопланет виявляються за допомогою транзитного методу — спостереження тонких провалів в яскравості, викликаних проходженням планети між зіркою і спостерігачем. Пряме зображення — це, по суті, традиційна фотографія.

Астрономи використовують надпотужні телескопи і надчутливі камери, щоб спостерігати слабке світло від планет. Юпітер в системі HIP 81208 виявили саме так — астрономи помітили укрупнення у світловому кільці, навколишньому батьківську зірку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button