Головна / Земля / У США знайшли величезні запаси прісної води

У США знайшли величезні запаси прісної води

В районі північно-східного узбережжя США знаходиться «гігантський водоносний горизонт прісної води, спійманої в пастку з пористих відкладень, розташованих під солоним океаном». Відповідне дослідження американських геофізиків опубліковано в журналі Scientific Reports, коротко про нього повідомляє Колумбійський університет (США).

«Наші дані свідчать про те, що суцільна система підводних водоносних горизонтів поширюється вздовж не менш 350 кілометрів атлантичного узбережжя США і містить близько 2,8 тисячі кубічних кілометрів слабосоленої води», — пишуть автори.

Згідно з даними фахівців, водоносний горизонт (аквіфер) простягається вздовж атлантичного узбережжя від Массачусетсу до Нью-Джерсі, а від берега в бік океану — приблизно на 80 кілометрів аж до межі континентального шельфу. Глибина залягання водоносних шарів оцінюється в 180-360 метрів нижче дна океану. Займана аквіфером площа може перевищувати 39 тисяч квадратних кілометрів.

Виявити суцільний характер системи підводних водоносних горизонтів дозволила вченим електророзвідка (чим солоніша вода, тим краще вона проводить електричний струм), зокрема, магнітотеллурічне зондування. Вчені припускають, що такі аквіфери могли виникнути 15-20 тисяч років тому в результаті танення льодовиків, і регулярно підживлюються з континенту дієвими підводними джерелами за рахунок приливно-відливних явищ.

Дослідники відзначають, що відкрите ними джерело «прісної води» є найбільшим у світі підводним водоносним горизонтом з відомих, хоча існування окремих ділянок підводних водоносних горизонтів в районі північно-східного узбережжя США було відомо ще з 1970-х років.

Фахівці впевнені, що подібні утворення повинні бути поширені по всій планеті, і в перспективі могли б сприяти вирішенню проблеми нестачі прісної води. Зокрема, вчені не виключають, що виявлений ними аквіфер може поширюватися на північ і схід, тим самим перевершуючи один з найбільших у світі водоносних горизонтів Огаллала (площею 450 тисяч квадратних кілометрів), що охоплює територію восьми штатів.

У травні 2016 року стало відомо, що, згідно з прогнозами експертів Світового банку, ВВП країн Близького Сходу до 2050 року через брак прісної води скоротиться більш ніж на 14 відсотків.

У березні того ж року повідомлялося, що геохіміки з Росії, а також Франції та Німеччині виявили на глибині 410-660 кілометрів під поверхнею Землі океан архейського періоду (віком 2,7 мільярда років), обсяг якого в рази перевищує розміри Світового океану.

У грудні 2013 року вчені з декількох університетів США, Великобританії, Австралії та Нідерландів опублікували статтю, в якій, проаналізувавши результати буріння в різних частинах планети, заявили про виявлення масивних запасів прісної води в товщі морського дна.