Наука

У старінні мозку звинуватили імунні клітини

Дослідники показали, що з часом імунні клітини нашого організму починають замість запобігання попаданню чужорідних агентів в мозок, викликати хронічне запалення в ньому.

мозок
Image by Gerd Altmann from Pixabay

У міру того, як людина стає старшою, імунні клітини перестають захищати мозок від запалення і індукують його. Біологи вже давно висунули теорію, що зменшення цього запалення може уповільнити процес старіння і відстрочити виникнення вікових захворювань, таких як хвороба Альцгеймера, рак і деменція.

Проте, питання про те, що саме змушує певні клітини імунної системи «повставати» проти організму, залишався відкритим. Тепер дослідники зі Стенфордського університету показали, що вина в розвитку хронічного запалення може лежати на мієлоїдних клітинах. Це клітини імунної системи, які знаходяться в головному мозку, кровоносної системи та периферичних тканинах організму. Крім боротьби з патогенами вони виконують допоміжні функції – очищають тканини від «сміття», такого як мертві клітини й згустки агрегованих білків і забезпечують поживними речовинами інші клітини.

Виявилося, що з віком мієлоїдні клітини починають нехтувати своїми обов’язками й починають нескінченну «війну з неіснуючим ворогом», завдаючи своїй діяльності шкодять іншим тканинам організму. У своїй роботі вчені блокували взаємодію гормону PGE2 з рецептором на поверхні мієлоїдних клітин. Випробувавши метод на мишачих моделях і людських мієлоїдних клітинах, вчені змогли повернути назад вікове зниження розумових здібностей у старих мишей, відновивши їх пам’ять і здатність до навігації.

Одне з двох з’єднань, які використовували вчені, було ефективним проти вікового «бунту» мієлоїдних клітин, хоча і не проникало через гематоенцефалічний бар’єр. Це говорить про те, що вплив навіть на клітини за межами мозку може вплинути на процеси всередині нього. Жодне зі з’єднань не схвалено для експериментів над людьми, і цілком можливо, що ці речовини мають серйозні побічні ефекти, хоча у мишей їх не спостерігалося. Ученим належить провести ще безліч експериментів, перш ніж їх робочий препарат зможе дійти до клінічних випробувань на людях.

Стаття дослідників опублікована в журналі Nature.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments